GeriEkonomi Bilişim Vadisi’ne girene vergi yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilişim Vadisi’ne girene vergi yok

Bilişim Vadisi’ne girene vergi yok
refid:18981170 ilişkili resim dosyası

Nihat Ergün, Bilişim Vadisi’nde yer alacak firmalara verilecek teşvikleri açıkladı.

Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerini başlangıçta baz alan bir Bilişim Ekosistemi oluşturmayı hedeflediklerini, üniversitelerin ve sektörlerin yoğunluğu ile araştırma kapasitelerinin yoğunluğunu dikkate alarak, bu ekosistemi önümüzdeki süreçte kurmak ve bu ekosistem içinde birçok teknoloji firmasının araştırma ve geliştirme yapmalarını ve teknoloji üretmelerini temin etmek istediklerini anlatan Ergün, Bilişim Vadisi olarak da ifade edilebilecek bu projenin hayata geçirildiğini belirtti. Firmaların çok önemli avantajlar elde edeceklerini ifade eden Ergün, “Bilişim Vadisi, bir teknoloji geliştirme bölgesidir, ihtisas teknoparkıdır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde çalışan firmaların, yazılım firmalarının yer alacağı, ekosistem içinde çalışacağı bir merkezdir” dedi.
Bedelsiz yer tahsisi
Bütün alt yapıların yönetici şirket tarafından yapılacağını belirten Ergün, Bilişim Vadisi’nde yer alacak firmalara verilecek teşviklerle ilgili şu bilgileri verdi:
Bütün firmalara buradan yer tahsisi yapılacak. Gerekirse buralardaki yer tahsisi çok ucuz kiralarla, hatta belki de düşüncemiz bedelsiz bir tahsis gerçekleştirme şeklinde olacak.
Buradaki firmalar 2023 yılına kadar yaptıkları AR-GE ve teknoloji geliştirme çalışmaları nedeniyle gelir ve kurumlar vergisinden muaf firmalar olacak. 2023 yılına kadar gelir ve kurumlar vergisi muafiyeti uygulanacak.
Bu bölgede çalışan bütün personel için, AR-GE personeli ve bu AR-GE personelin yüzde 10’u kadar destek personeli için yüzde 100 gelir vergisi indirimi uygulanacak. Hem destek personeline hem de AR-GE personeline. Burada çalışan personelin sigorta primlerinin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanacaktır.
Firmaların tamamı damga vergisinden muaf olacak. Yüzde 100 damga vergisi indirimi uygulanacak.
Firmaların tamamı yüzde 100 Katma Değer Vergisi (KDV) muafiyetine tabi, 12 yıl boyunca.
Vadideki firmaların kullanmış oldukları su, kanalizasyon sistemlerinden atık su vergisi alınmayacak. Yüzde 100 atık su indirimi uygulanacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle