GeriEkonomi Bilişim Vadisi Kocaeli'ne kurulacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilişim Vadisi Kocaeli'ne kurulacak

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Kocaeli'nde yaptığı açıklamada, 2002 yılında Türkiye 36 milyar dolar ihracat yaparken, yeniden artış trendinin yakalandığını ve 2010 yılında 115 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirileceğini söyledi. Ergün ayrıca, hangi şehirde olacağı tartışma yaratan Bilişim Vadisi'nin Kocaeli'ne kurulacağını açıkladı.

Fuar alanı yanında bulunan Antikkapı Restaurant’ta yaptığı açıklamada ihracat oranlarının arttığını söyleyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, üretilenlerin ihraç edilmesi için çalıştıklarını söyledi. Dış politikayı da buna göre yaptıklarını belirten Ergün, “Bunlar sayesinde bizim Ortadoğu'ya olan ihracatımız yüzde 450 oranında arttı. Afrika kıtasına olan ihracatımız yüzde 500 oranında arttı. Kafkasya'ya olan ihracatımız yüzde 600 oranında arttık. Keza Rusya ve diger ülkelere de önemli düzeyde ihracatımız arttı. Bu artışı nasıl görüyoruz 2002 yılında Türkiye 36 milyar dolar ihracat yaparken 2008 yılına geldiğimizde 132 milyar dolar ihracat yapan ülke seviyesine geldik. 2009 yılında küresel kriz etkileri ve bir miktar üretim kaybı oldu ve fiyatların düşmesiyle 102 milyar dolarlık bir ihracat potansiyeline ulaştık. Simdi yeniden artış trendine ulaştık. Bu yıl 2010 yılında 115 milyar dolar ihracat gerçekleştireceğiz. İlk 5 aydaki performans böyle bir rakamı yakalacağımızı gösteriyor” dedi.

BİLİŞİM VADİSİNİ KOCAELİ’NE KURACAĞIZ

Türkiye'de bilişimde çok önemli ilerlemeler olduğunu söyleyen bakan Ergün, “İstanbul’un diğer sıkıntıları, yer bulma nedeniyle ikinci sırada olan Kocaeli’ni ön plana çıkarmış oldu. İnşallah bilişim vadisini de Kocaeli’ne kurmuş olacağız. Türkiye’nin ve dünyanın bileşim devlerini de bu bölgede buluşturmuş olacağız” dedi. Bu konuda yer seçiminin ağustos ayında belli olacağını belirten Ergün, Kocaeli'nde yakında Körfez köprüsünün inşaatına da başlanacağını hatırlattı. Ergün, “3'üncü köprü ile birlikte kuzey otoyolunun inşasına başlanacaktır. Bunlar Kocaeli’nin yapısal bir değişim geçirmesinde önemli projeler olacaktır” diye konuştu.

İSRAİL’İN YAPTIĞI YANLIŞI YÜZÜNE SÖYLEDİK

Bakan Nihat Ergün, Ortadoğu’da Gazze olayları olurken Türkiye’nin bu olan biten karşısında başını çevirmesinin mümkün olmadığını söyledi. Türkiye'nin doğru olanı doğru yerde, doğru zamanda söyleyen bir ülke olduğunu söyleyen Bakan Ergün, “İsrail’e karşı bu yaptığının yanlış olduğunu, bölgesel barışı tehdit ettiğini, insanlık dışı olduğunu birisi onların yüzüne söylemesi gerekiyordu ve biz söyledik. Bundan dolayı da pişman değiliz bunu söylediğimiz için. Doğruyu söyledik çünkü. Neden? Bizim abdestimizden şüphemiz yok. Kendimizden eminiz. Biz İsrail devletiyle bir sorunumuz yok. Niye burada bir İsrail devleti var diye dünya ile kavga etmiyoruz. İsrail halkı ile de bir sorunumuz yok. Yahudilik, Musevilik inancıyla da bir sorunumuz yok. Musevilerin musevicilik inancının en iyi yaşandığı ülkelerden bir tanesi Türkiye’dir. Gayri müslümlerin en rahat olduğu ülkelerden bir tanesi Türkiye’dir. Ama İsrail politikilarının yanlış olduğunu hem İsrail’e, hem de bütün Dünyaya söylemek mecburiyetindeyiz. Birisi bunu söylemeli ve Dünya buna göre vaziyet almalı” diye konuştu.

ENERJİ AMAÇLI NÜKLEER TESİS BİZ DE KURACAĞIZ

İran’ın ve diğer ülkelerin nükleer silah çalışmalarına karşı olduğunu söyleyen Bakan Ergün, “İran’da nükleer çalışmalar var. İran’ın da nükleer silah yapmasına karşıyız ve diğer ülkelerinde yapmasına karşıyız. Enerji amaçlı nükleer tesis biz de kuracağız. Nükleer enerjiye ihtiyacımız var. Bu çalışmayı herkes yaparken bizim de geç kaldığımız bir çalışmadır bu. Uranyum zenginleştirilmesi gibi faliyetleri de enerji amaçlı yapacaksınız. İran’ın da bunu yaptığın düşünüyorum. Ama diyorlar ki biz senin yaptığından kuşkulanıyoruz. Sen uranyumu fazla zenginleştiriyorsun bundan nükleer silah yapacaksın. Enerji için zenginleştirilmiş uranyumla elindeki uranyumu takas et. Biz sana enerji için uranyum verelim, bu takasta Türkiye üzerinden gerçekleşirse problem yok. Türkiye ile Brezilya rol aldı bu konuda. Dünyanın talebine göre ABD ve Avrupa ülkesi ülkeleri ancak böyle bir formülle düzelebilir denildi. Biz İran ile oturduk Brezilya ile beraber İran yönetimini takas anlaşmasına ikna ettik. Takas anlaşması yapıldı. Takas Türkiye’de gerçekleşecek. İran uranyumu Türkiye’ye teslim edecek. İran’a ihtiyacı olan zenginleştirilmiş uranyum dünya nükleer enerji grubu tarafından verildiği zaman biz bu uranyumu onlara teslim edeceğiz” dedi.

REFERANDUMA YÜZDE 60 DESTEK

Bir gazetecinin referandumda yüzde kaç oy çıkacağı konusundaki sorusuna ise bakan Ergün şöyle konuştu:
“Refarandum milletin karar vermesi gereken bir meseledir. Bizim milletimize olan güvenimiz tamdır. Zaten böyle bir kaygımız olsaydı böyle bir konunun refaranduma gitmesini istemezdik. Bizim parlamantoda olan sayısal gücümüz böyle bir refarandumu götürmeye yeten sayısal güçtür. Bunun halka doğru anlatabileceğini refarandumun içeriğindeki hususların Türkiye’nin demokratikleşmesi, gerçek bir hukuk devletine dönüşmesi ve Türkiye’nin özgürleşmesi anlamında önemli adımlar içerdiğini düşünüyoruz. Bu nedenle bunu hazırladık. Topluma da bunu son derece düzgün bir şekilde ifade etmek mümkün. Yargıyı ele geçirmeye çalışıyorlar, şöyle olacak rejim otoriterleşiyor deniliyor ve bunların hepsi spekülatif tartışmalardır. Yargıda neyin olup bittiğini herkes kendi gözüyle görebilmektedir. Kimin eli kimin cebindedir. Kim kime ne talimat veriyor. Bütün bunlar herkesin gözü önünde tartışılıyor. Dolayısıyla yargı bağımızlığı, hukuk devleti gibi konular Türkiye’nin anayasal olarak da aşması gereken konulardır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl refaranduma götürdük ve halk cumhurbaşkanını seçsin kararını verdiyse burada da bu anayasa değişikliğine destek vereceğini düşünüyorum. Bu desteğin de yüzde 60’lar seviyesinde olacağını tahmin ediyorum.”

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle