GeriEkonomi Bilirkişi profesör rüşvetten tutuklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilirkişi profesör rüşvetten tutuklandı

Önemli davalarda bilirkişilik yapan Prof. Dr. Vefa Çetin ile TMO görevlisi Mühendis Erdal Akgül, sanık lehinde rapor için 10 milyar lira rüşvet aldıkları iddiası ile tutuklandı.

MAHKEMEDE bilirkişilik yapan Prof.Dr.Vefa Çetin ile Toprak Mahsulleri Ofisinde görevli Mühendis Erdal Akgül, lehte rapor hazırlamak için 10 milyar lira rüşvet aldıkları iddiasıyla tutuklandı. Her iki sanık 5’er milyar lira kefaletle iki gün sonra cezaevinden tahliye edildi.

Önemli davalarda bilirkişilik yapan Prof. Çetin ve ortağı Akgül, Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülmekte olan bir kooperatif davasına bilirkişi tayin edildiler. Çetin, iddiaya göre, kooperatif yöneticilerini telefonla arayarak, ‘İstediğiniz şekilde rapor hazırlarım. Ancak bu size 10 milyara malolur’ diyerek, rüşvet istedi.

Kooperatif yöneticileri ise durumu hemen avukatları Aysun Ulusoy’a bildirdiler. Aysun Ulusoy, Cumhuriyet Savcılığına dilekçe vererek bilirkişinin müvekkillerinden rüşvet talep ettiği ihbarında bulundu. Harekete geçen mali şube polisleri seri numarası alınmış paralarla profesöre tuzak kurdular.

Kooperatif yöneticileri, parayı verip raporu almak için Çetin ve ortağını Balıkçıoğlu İşhanında bulunan kooperatif merkezine davet ettiler. Kooperatif yöneticileri, burada peşin 2 milyar parayı profesöre verip karşılığında da makbuz aldı. Pusuda bekleyen polisler, alışverişin ardından Çetin ve ortağı Akgül’ü suçüstü yapıp rüşvet suçundan nöbetçi savcılığa sevketti. Nöbetçi savcılık tarafından sorgulanan her iki sanık da geçtiğimiz cuma günü akşam nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildiler. Her iki sanık da pazartesi günü 5’er milyar kefaletle cezaevinden salıverildiler.

Prof. Çetin ve ortağı Akgül yıllardır Ankara Adliyesinde önemli davalarda bilirkişilik yapıyordu. Çetin, Cumhuriyet tarihinin en büyük hayali ihracat soruşturması olan ve kamuoyunda ‘örümcek operasyonu’ olarak bilinen davanın, devamı olan 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen bir dosyada da bilirkişilik yaptı. Çetin, raporunda sanıkların lehine karar vermişti. Yine Çetin’in verdiği bir bilirkişi raporuna da, mahkeme yargıcı raporu kabul etmeyerek geri çevirmişti.

İki bilirkişinin tutuklanmasıyla tekrar gündeme gelen bilirkişi skandalı da bir gerçeğin su yüzüne çıkmasına neden oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle