GeriEkonomi Bilgisayarlar on kat hızlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilgisayarlar on kat hızlanıyor

İntel, bilgisayarları bugünkünden en az on kat hızlandıracak projesini devreye soktu. Intel'in yeni nesil işlemcileri bir sonraki işlemi tahmin edecek, üzerinde spekülasyon yapabilecek kadar yapay zekaya sahip.

Bilgisayar işlemcileri pazarının lideri Intel, silikon teknolojisindeki en son yenilikleri İrlanda'nın Dublin şehrinde gerçekleştirdiği uluslararası basın toplantısında tanıttı. Bilgisayar işlemcilerinin en kritik parçası olan silikon plakaların üretildiği Intel Dublin fabrikasında yapılan basın toplantısında bilgisayar işlemcilerinin hızının 2007 yılına kadar on kat artacağı, üzerlerindeki transistör sayısının ise milyarı bulacağı iddia edildi. Günümüzün en gelişkin Intel işlemcisi olan Pentium 4'ler, üzerlerinde 42 milyon transitör barındırıyor. Intel tarafından yeni geliştirilen BBUL kod isimli yeni paketleme teknolojisi, daha küçük bir silikon parçasının üzerine çok daha fazla transistör yerleştirilmesine izin veriyor.

İşlemci teknolojisindeki bu gelişmeler sayesinde işlem kapasitesi artan bilgisayarlar kullanılarak bilimsel araştırmalarda büyük sıçramalar yapılabilecek. İnsanın genetik haritasının tanımlanması ve yorumlanması, kansere ve diğer pekçok hastalığa çare bulunması gibi bilimsel araştırmalar çok daha kısa bir sürede bitirilebilecek.

İş ve bilim dünyasının artan gereksinimlerini karşılayacak Intel teknolojileri arasında, farklı bilgisayarların gücünden paralel olarak yararlanılabilmesini sağlayan ''Share and Learn'' yazılımı, günümüz işlemcilerinin üzerindeki transistörlerden yüzde 1000 daha hızlı çalışan transistörler ve çok gelişkin bir mimariye sahip Intel Itanium işlemcileri var.

Intel'in iddialı yazılımı ''Share and Learn'' İnternet ya da özel ağlar üzerindeki biligisayarların, atıl gücünden toplu olarak yararlanılabilmesine olanak vermek üzere geliştirilmiş. Bu yazılım sayesinde bir şirketteki tüm kişisel bilgisayarların gücünden paralel olarak yararlanılabiliyor, kanser araştırması gibi çok büyük miktarda verinin araştırılmasını gerektiren işlemlerin yürütülmesi İnternet üzerindeki milyonlarca bilgisayara paylaştırılabiliyor.

Intel’in transistör teknolojisinde vardığı son nokta ise ''terahertz'' hızında transistörler üretilebilmesine olanak tanıyor. Terahertz, saniyede bir trilyon açma kapama işlemi yapabilen transistör anlamına geliyor. 2007 yılında üretilmeye başlanacak işlemcilerde kullanılması planlanan yeni transistörler, günümüzün en hızlı Pentium 4 işlemcilerinde kullanılanlara göre 20 kat daha karmaşık bir yapıya sahip olacaklar.

Saniyede 13.6 trilyon işlem yapılabilecek

Intel tarafından geliştirilen yeni nesil işlemci Itanium paralel bilgi işlem mimarisine uygunluğu, aynı anda çok fazla işlem yapabilme yeteneği, çok büyük veri depolarını çok daha hızlı işleyebilmesi yetenekleriyle ön plana çıkıyor. Büyük şirketlerin hızla artan gereksinimlerine cevap vermek üzere geliştirilen Itanium işlemciler bilim dünyasında heyecan yaratıyor. Paralel bilgiişlem alanında dünyanın en büyük bilimsel araştırma ağının kurulmasını sağlayacak ''TeraGrid'' kod adlı projeyle dünyanın farklı yerlerindeki 3.300 Intel Itanium işlemcisi birbirine bağlanacak. Saniyede 13.6 trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip ''TeraGrid'', saniyede 450 trilyon baytlık enformasyon işleyebilme kapasitesine sahip olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle