Bilgisayarlar ‘GVZ’ ile Türkçe konuşacak

Hürriyet Haber
06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

KOÇ Topluluğu'nun GVZ adıyla kurduğu yeni şirket, bilgisayarların artık Türkçe sesli komutları da anlamasını sağlıyor. GVZ'nin geliştirdiği BilgiYazar, BilgiOkur ve OkurYazar adlı üç teknoloji sayesinde, bilgisayar kullanıcıları klavye ve mouse'larını çöpe atacaklar.

BİLGİSAYARLAR artık Türkçe sesli komutları algılayabilecek. Bugüne kadar, dünyada birkaç firma tarafından geliştirilen yazılımlar bilgisayarlara sadece İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi yaygın dillerde sesli komut verme imkanı sağlıyordu. Koç Topluluğu, Bilgi Grubu bünyesinde yeni kurduğu GVZ Ses Teknolojileri Yazılım Hizmetleri adlı şirketle, bilgisayarların Türkçe sesleri yazı ve komuta çevirmesini sağladı. Bu teknoloji sayesinde, artık bilgisayarlar klavye ve mouse'a dokunmadan da ‘‘Türkçe’’ olarak kullanılabilecek.

GVZ Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Oğuz ve GVZ Teknoloji Danışmanı, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Levent Arslan tarafından geliştirilen BilgiYazar ve BilgiOkur ve bu iki teknolojinin entegresyonu ile doğan OkurYazar adlı üç ürün Bilişim 2000 A CeBIT Event'te Koç Bilgi Grubu standında tanıtılıyor.

BilgiYazar adlı teknoloji sayesinde kullanıcı klavye ve mouse kullanmadan, sadece konuşarak bilgisayarı ile internette dolaşabiliyor, banka hesaplarını kontrol ediyor, e-posta hazırlayıp gönderiyor ve yazılı belge oluşturabiliyor. BilgiYazar, kullanıcının kendi sesiyle ve Türkçe vereceği komutların bilgisayar tarafından algılanarak istenilen işlemin gerçekleştirilmesine veya sesle Türkçe yazı dikte ettirmesine olanak sağlayan fonetik tabanlı bir bilgisayar yazılımı.

BilgiOkur ise, bilgisayarda elektronik ortamda bulunan herhangi bir Türkçe veriyi seslendiren bir yazılım. Doğal insan sesini kullanan BilgiOkur sayesinde, özellikle görme özürlüler, sağlıklı bir insan kadar rahat bilgisayar kullanabilecekler. Bu yazılım, bilgisayar ekranında görünen her türlü Türkçe yazıyı sesli olarak kullanıcıya aktarıyor.

Ses tanıma ve ses sentezi teknolojilerinin kullanılacağı alanlar neredeyse sınırsız. Bu teknoloji sayesinde çağrı merkezlerindeki bilgisayarlar, telefonun diğer ucundaki kişiyi anlayıp, istediği bilgileri aktarabilecek. Bu teknoloji sayesinde, evdeki pek çok elektronik eşya da sesle kumanda edilecek. Kahve makinanızın çalışması içen, ‘‘orta şekerli’’ diye bağırmanız yetecek.

<ı>Artık Japonla bile Türkçe konuşacağız

GVZ'ye teknoloji danışmanlığı yapan ve üç yıl ABD'de ses tanıma teknolojileri konusunda çalışan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Arslan, bilgisayar sistemlerinin Türkçe ses algılamasının pek çok imkan yaratacağını düşünüyor. Bu teknolojinin bir adım sonrası, hiç yabancı dil bilmeyen bir Türk'ün telefonla istediği dili konuşabilmesi. Çünkü, bilgisayar ortamına aktarılabilen Türkçe ses, pek çok şekilde işlenebilir hale geliyor. Türkçe seslerin, bilgisayara yazı olarak aktarılması, bu yazıların bir başka dile çevrilmesini de sağlayacak. Çeviri işleminden sonra, bu yazılar bir başka dilde ses haline getirilebilecek. Böylece, artık simultane tercüme gibi işlemler bilgisayarlar tarafından yapılacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı