Bilek güreşine keşke girmeseydi

Erdinç ÇELİKKAYA/ ANKARA
30.09.2013 - 01:48 | Son Güncelleme:

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın hedefinde dolar kuru hedefi açıklayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı var. Çağlayan, Başçı’nın dövizde hedef açıklamasını sert bir şekilde eleştirdi.

“Hem dalgalı kur diyoruz, hem de hedef belirtiyoruz” diyen Çağlayan, “Merkez Bankası’nın bir saygınlığı vardır. Merkez Bankası Başkanı’nı zaman zaman eleştirsem de, çalışkan bir insandır. Keşke bir rakam vermese, bilek güreşine girmeseydi. İnsanlar, 2.5 liraya
döviz almak istiyorsa bırakın alsınlar. Baksanıza 6 milyar dolar harcamış sadece 1 kuruş inmiş” diye konuştu.

ÖZEL SEKTÖR KENDİ DÜŞÜNECEK


Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle biraraya gelen Çağlayan, “Bazı insanlar dolarize olacak diye, onlara ucuz döviz aldırma telaşında olmamalıyız. Niye çıkarken daha ucuz döviz almasına neden olalım ki. Özel sektörün borcu başım gözüm üstüne, ama onu kendi düşünecek. sizin geliriniz Türk Lirası, borcunuz dövizse Allah Kolaylık versin. TL ile iş yapıp döviz borcu alıyorsan, buna Güzin Abla bile yanıt veremez. Başkan sürçi lisan etti, belki geri dönüşü de yediremiyor. Merkez Bankası çekilir köşeye, girdiği zaman da ses getirir. Geçmişte böyle oldu” dedi.Çağlayan, yeni bir yatırım ortamı mevzuat paketi hazırlayacaklarını da açıkladı. Türkiye’de çok ciddi yatırımlar yapılmak istendiğini, ÇED sürecinin buna engel olduğunu söyleyen Çağlayan, madencilik gibi konularda artık direkt Başbakanlığa başvurulacağını söyledi.

Bakkal Ahmet gibi Koç da denetlenecek

KOÇ Grubu’na yönelik denetimlerin siyasi nedenlerle yapıldığı iddiasını da reddeden Çağlayan, “Türkiye’de nasıl bakkal Ahmet, OSTİM’de sanayici Mehmet denetleniyorsa, Koç Grubu şirketleri de Sabancı Grubu şirketleri de tüm şirketler de denetime açıktır. Bunların hepsi yasal mevzuatlarla altyapısı belirlenmiş kurallardır” dedi. Bu durumun farklı olaylarla ilişkilendirmeye kalkmanın yanlış olduğuna dikkati çeken Çağlayan, “Kendinin incelenmesini istemeyenler çıkıp farklı şeyler söyler, kimsenin de bunun üzerine gitmemesi gibi sonuçlar ortaya çıkar” dedi.


Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı