GeriEkonomi Biberde 10 lira endişesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biberde 10 lira endişesi

Biberde 10 lira endişesi
refid:19081334 ilişkili resim dosyası

Ürün hasadının az olduğu dönemin yaşandığı ve Antalya’daki sel felaketinin etkilediği biber çeşitlerinde yüzde 40’ı bulan fiyat artışı yaşandı. Bazı çeşitlerin 7.20 liraya kadar yükseldiği biberin bayramda 10 lirayı görmesinden endişe ediliyor.

Antalya’da yaşanan şiddetli yağış ve sel nedeniyle birçok üretim alanında yaşanan zararın yanısıra, ürün hasadının az olduğu dönemin yaşandığı biberde fiyatlar cep yakıyor. Sivri, kapya, kaliforniya ve çarli gibi biber çeşitlerinde yüzde 30- 40 arasında değişen fiyat artışı oldu. Dönem itibariyle tek üretimin yapıldığı Antalya’nın Kumluca ve Demre İlçesi’nde biberdeki sıkıntının 20 gün kadar daha sürebileceği düşünülüyor. Kurban Bayramı’nda ise talep artışı olacağından fiyatların yüzde 30 daha artması bekleniyor.

Antalya Toptancı Hali’nin açıkladığı verilere göre sivri ve muhacir biber çeşitleri 2 ile 4 lira, kapya biber 2 ile 4.70 lira, renkli dolmalık da olarak bilinen kaliforniya biber 3.50 ile 7.20 lira ve çarli biber de 3 liraya kadar yükseldi.

BAYRAMDA DAHA DA ARTACAK

Biber fiyatlarında yaşanan artışı değerlendiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Sebze ve Meyve Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Küçükoğlu, Antalya’daki sel felaketinin etkisinin yanısıra, ürün hasadının az yapıldığı bir dönem yaşandığını söyledi. İki haftadır yaşanan sıkıntının bayramda da devam etmesini beklediklerini açıklayan Küçükoğlu, bayramda talebin artacak olmasının yeni fiyat artışına neden olacağını ve örneğin kaliforniya biber türünün 10 lirayı bulabileceğini kaydetti. Biberde bayram zammının ise yüzde 30’lara kadar çıkabileceğine de işaret eden Küçükoğlu, yaklaşık 20 gün sonra ise Demre, Kumluca ve Antalya merkezdeki üretim alanlarında hasat alımlarının hızlanmasıyla fiyatların normale dönmeye başlayacağını açıkladı.

DOMATESE SÜRPRİZ ZAM OLABİLİR

Domateste ise ürün kalitesi boyutunda sıkıntı yaşandığına dikkat çeken Mustafa Küçükoğlu, yaz dönemi mahsulleri biten domatesin kış dönemi örtüaltında yetişen ürünlerde de hasat zamanı gelmemesinin ürün kalitesinde sıkıntıya neden olduğunu ve 10 gün kadar sonra bu sıkıntının sona ermesinin beklendiğini söyledi. Domates fiyatlarında bir değişiklik olmadığını, ancak bayramda sürpriz bir zam yaşanabileceğini de anlatan Küçükoğlu, ihracat için de taleplerin yoğun bir şekilde gelmeye başladığını ve bayram sonrası ihracatın hızlanmasının da domates fiyatlarını yukarıya çekeceğini dile getirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle