GeriEkonomi Beyaz Saray’da fotokopiler duracak, Air Force-1 uçacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyaz Saray’da fotokopiler duracak, Air Force-1 uçacak

Artan petrol fiyatları tüm dünyada gerginlik yaratırken ABD Başkanı George W. Bush Amerikalılar’ı araçlarını daha az kullanarak benzin tasarrufu yapmaya çağırdı. ABD Başkanı Bush Beyaz Saray çalışanları için otobüse binin tavsiyesi geldi.

Bush’un Beyaz Saray çalışanlarına yaptığı tasarruf tavsiyeleri bununla da bitmedi.

YENİ TAVSİYELER:

Bush’un yeni tasarruf tavsiyelerinden bazıları şöyle: Klimanın derecesini kısın, gereksiz seyahatlerden kaçının, fotokopi makinasını; bilgisayarları ve yazıcıları geceleri kapatın, araç havuzu düzenleyin ve toplu taşımayı tercih edin. Bush’un kendi de tavsiyelere uymayı ihmal etmiyor. Salı günü Texas ve Louisiana’ya yapılan seyahatte başkanlık araç konvoyundan bazı otomobiller çıkarıldı. Hatta güvenlik ekipleri, Bush’un hálá etkileyici olan karavanı tarafından Charles Gölü’ndeki havacılık üssünden alacağını ve yerel yetkililerle görüşeceği yerin çok yakınına bırakacağını dikte etti. Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan her küçük çabanın yardımı olacağını belirterek, ‘Daha küçük araç konvoyu insanların kombine olmalarını da sağlayacaktır. İnsanların atacağı her adımın bir katkısı olacaktır. Bu sebeple bu tür önlemler arayışı içindeyiz’ dedi.

REUTERS’İN HESABI:

Bu arada, Reuters’in haberine göre, Başkan Bush’un havayoluyla seyahat ettiğinde kullandığı başkanlık uçağı, dört motorlu Boeing 747-200B tipi ‘Air Force One’ın deposu 202 bin 608 litre. Ordu fiyatlarına göre uçak yakıtının 1 galonu (3.78 litre) 1,57 dolar olduğu için, başkanlık uçağının deposu 84 bin 152 dolara doluyor. Hava kuvvetlerine göre, hiç durmadan 12 bin 800 km uçabilen başkanlık uçağının bir saatlik uçuşunun maliyeti 6 bin dolardan fazla. Bush, ayrıca havaalanları ile varış noktaları arasında da helikopter kullanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle