GeriEkonomi Beyaz eşyada ikinciyiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyaz eşyada ikinciyiz

Beyaz eşyada ikinciyiz

ÜRETİM konusunda Avrupa’da 1 numara olan Türkiye’deki beyaz eşya sektörü, ABD, Almanya, İtalya, Kore’yi geride bırakarak Çin’den sonra dünyada ikinci sıraya kadar yükseldi.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından açıklanan 2015 rakamlarına göre yüzde 6’lık büyüme gerçekleştirdi. Sektörün son 15 yılda ortalama büyümesi ise yüzde 11 olarak açıklandı. Türkiye’nin tarım ürünlerinde dünyada 1. ve 2.’likleri olduğunu ancak sanayi konusunda dünyada 2. sırada konumlandığı çok sektör olmadığını ifade eden TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, “İhracatımızın çoğunu AB ülkelerine yapıyoruz.

Son dönemlerde ihracat diğer ülkelere ve kıtalara doğru da kaymaya başladı. Bunların içinde Avustralya, Latin Amerika da bulunuyor. Avustralya’ya Türk şirketleri nasıl ihracat yapıyor diye düşünülebilir” dedi. Beyaz eşya sektörüne ait rakamları da paylaşlan Güler şunları söyledi: “Türkiye beyaz eşya sektörünün 40 bin direkt, 500 bin dolaylı istihdam sağlıyor. Sektörümüzün yıllık toplam üretim miktarı 23 milyon adet. Toplam ihraç edilen ürün sayısı ise 18 milyonun üzerinde. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 75’ini 150 ülkeye ihraç ediyoruz. Sektörümüzün toplam cirosu ise 30 milyar TL.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle