GeriEkonomi BES'in ilk emelilik maaşı Garanti Emeklilik'ten
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BES'in ilk emelilik maaşı Garanti Emeklilik'ten

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) “ilk emekli maaşı”nı kendilerinin verdiğini belirterek, emekli olan ilk müşterilerinin, kendisine uygun gelir programını seçtiğini bildirdi.

Garanti Emeklilik'ten yapılan açıklamada, birikimli hayat sigortalarından, bireysel emeklilik sistemine aktarım yapmış olan Garanti Emeklilik müşterilerinden 56 yaşını tamamlamış olanların, emeklilik gelir planı sayesinde, emekli olmaya hak kazanabilecekleri belirtildi.

Açıklamada, söz konusu durumdaki katılımcıların, 1 Eylül'den itibaren mevcut birikimlerini kendi tercih edecekleri şekil, süre ve tutarda maaş olarak alabilecekleri kaydedildi.

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı, yaptığı değerlendirmede, BES'ten emekli olmak için en az 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmak gerektiğini hatırlattı.

Adalı, sistemin 2003 yılında başlaması nedeniyle henüz 10 yılını doldurarak emekliliğe hak kazanan olmadığını, ancak daha önce var olan birikimli hayat sigortalarından bireysel emekliliğe aktarım yapan ve sistemde 3 yıl kalan katılımcıların emekli olabileceklerini ifade etti.

Adalı, şunları kaydetti:

“56 yaşını doldurmuş olan üyelerimizden emekli olmak isteyenler bulunuyor. Bizler de müşterilerimizin isteklerine paralel olarak son derece esnek ve kapsamlı emeklilik planları hazırladık. Sunduğumuz gelir planları ile emekli olmaya hak kazanan üyelerimiz, emekli olduktan sonra birikimlerine bağlı olarak istedikleri maaş tutarını veya emeklilik maaşı almak istedikleri süreyi seçebilecekler. Tercihlerine göre aylık veya 3'er aylık dönemlerde maaş alabilecekler. İsterlerse enflasyona endeksleyebilecekler veya ara ödeme talep edebilecekler.

Sunduğumuz bu yeni hizmeti vaat ettiğimiz 'mutlu emeklilik' yolunda çok önemli bir adım olarak değerlendiriyorum. Sistemden emekli olanlar, dilerlerse geri ödemelerini ömür boyu maaş almaya olanak verecek şekilde emeklilik dönemlerinin tamamına yayabilecekler. Birikimli Hayat Sigortaları ile tasarruf etmeye başlayan ve daha sonra Garanti Emeklilik bünyesinde bireysel emekliliğe geçip emekli olan ilk müşterimiz kendisine uygun gelir programını seçti. Tüm üyelerimize bu şekilde mutlu bir emeklilik dönemi diliyorum.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle