GeriEkonomi Bernanke, yeniden FED Başkanlığı’na seçildi ‘tarihi ret oyu’ gördü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bernanke, yeniden FED Başkanlığı’na seçildi ‘tarihi ret oyu’ gördü

Bernanke, yeniden FED Başkanlığı’na seçildi ‘tarihi ret oyu’ gördü
refid:13633311 ilişkili resim dosyası

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, 30’a karşı 70 oyla ikinci kez tekrar FED başkanı seçildi.

Tarihte en fazla ret oyuyla seçilen ‘FED başkanı’ unvanını alan ve dört yıl daha görevini sürdürecek Bernanke’ye, 11 Demokrat, bir bağımsız, 18 Cumhuriyetçi karşı oy kullandı. Bazı senatörler ise Bernanke’yi krize karşı yavaş tepki gösterdiği gerekçesiyle eleştiriyor ve politikalarının karmaşa tohumları ektiğini savunuyor.

Kriz işaretlerini göremedi

Senatör Bernie Sanders, Bernanke’nin George W. Bush yönetimi zamanında alınan yıkıcı ekonomi politikalarının mimarı olduğunu ve gelen kirizin işaretlerini göremediğini, Wall Street’in ihtiyaçlarını toplaman ihtiyaçlarından daha fazla önemsediğini söyledi. Sanders, “Senato, finans kurumlarımızın düzenlenmesinde değişim yaşandığı süreçte uyuyan birine ‘Tebrikler, kaybettin; büyük bir resesyon var, yeniden atandın’ diyemez” sözleriyle tepkisini gösterdi. Bazı muhalifler, Sanders’in çıkışının ardından Bernanke’nin ikinci döneme uzayan görevini ‘Kasa tekrar uyuyan güzele emanet edildi’ sözleriyle eleştirdi. ABD Başkanı Barack Obama da Senato’nun seçiminden memnuniyet duyduğunu ve Bernanke ile tekrar çalışmayı dört gözle beklediğini bildirdi.

Paul Volckers’a muhalif oyda 14 oy fark attı

BEN Bernanke, 70 evet oyuna karşılık 30 ret oyu ile en fazla ret oyu alan FED Başkanı olurken, onu 1983 yılında ciddi ekonomik durgunluğun ardından bu göreve ikinci kez seçilen Paul Volcker’s izliyor. Volckers 84’e karşı 16 ret oyu almıştı. Bernanke’nin aldığı ret oyları, Volckers’ın ret oylarına 14 oy fark attı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle