Bernanke: ABD ekonomisi kendisini gösterecek

A.A
14.10.2008 - 17:25 | Son Güncelleme:

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, önlerindeki sürecin kolay olacağını söylemediğini, bugün açıklanan önlemlerin uygulanmasının gücü sayesinde ABD ekonomisinin yeniden kendini göstereceğine, mali piyasalara güvenin tesis edileceğine inandığını söyledi.

Bernanke, böylelikle ABD ekonomisinin yeniden sağlıklı ve güçlü büyüme yoluna gireceğini bildirdi.

ABD Başkanı George Bush'un konuşması ardından, Beyaz Saray'da ABD Hazine Bakanı Henry Poulson ile açıklamalarda bulunan Bernanke, bugün atılan adımların sorunların aşılmasında kendilerine yardımcı olacağını söyledi.
Bernanke, amaçlarına ulaştıkça mali sistemin reforme edileceğini ve böylece ülkenin refah düzeyinin korunmuş olacağını bildirdi.

Son birkaç gün içinde bu zorlu dönemde ekonomiyi desteklemek için FED'in çok aktif bir şekilde bütün güçlerini ve yetkilerini kullandığını ifade eden Bernanke, sistemdeki baskıyı azaltmak için küresel düzeyde Merkez Bankalarının, çok sıra dışı bir şekilde birlikte hareket ederek mali piyasalar üzerindeki gerginlikleri azaltmaya, ekonomiyi desteklemeye çalıştıklarını, bunu yapmaya devam edeceklerini belirtti. Bernanke şöyle devam etti:

“Ancak çok açık bir şekilde artık zaman geldi. Daha kapsamlı ve daha geniş tabanlı adımlar atılması gerekiyor. Zorlu kriz dönemlerinde bazen sorunlar daha geç çıkabiliyor. Ödeme ile ilgili durumlar kendini gösterebiliyor. Müdahale anında beklemek çok daha büyük maliyeti beraberinde getirebilir. Daha da önemlisi mali piyasalardaki çalkantının hane halkı üzerindeki etkisini daha da büyütebiliyor.

Bizim şu anda karşı karşıya kaldığımız durum bu kadar kötü değil. Hem Kongre hem de hükümet tam zamanında hareket etti. Mali kuruluşların büyük bölümü de çok dalgalı ve zorlu mali koşullarda kritik olarak pozisyonlarını sürdürmeye devam ettirdi. Ekonomiye kredi vermeyi sürdürüyorlar.”

“KONGRE ZAMANINDA YASAL DÜZENLEMELERİ GETİRDİ”

ABD Kongresi'nin çok zamanında yasal düzenlemeleri getirdiğini ifade eden Bernanke, bu sayede bu sabah açıkladıkları kritik adımların atılmasını sağladığını belirtti.

Piyasaların küresel özellik taşıması nedeniyle krize sadece ulusal değil küresel düzeyde bir tepki verildiğinin görüldüğünü kaydeden Bernanke, bu çerçevede sanayileşmiş yedi ülkenin oluşturduğu son G-7 zirvesinde alınan kararları değerlendirdi.

Krizlerin kökünde hep yatırımcı ve kamuoyu güveninin azalamasının yattığını belirten Bernanke şöyle dedi:

“Bugün attığımız adımlar piyasalardaki güveni tesis etmeye yöneliktir. Böylece ABD hane halklarının kredi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik atılan adımlardır.

Bugün açıklanan hisse alma sermaye verme karşılığı çerçevesinde bankaların kredi verme isteksizlikleri ortadan kalkacak. Bankalar arası piyasada kredi verme süreci devam edecek. FED de bütün imkanlarını kullanarak ve ticari kağıtlar ile ilgili olarak bütün adımları atacak.

Küresel bazda çok sıra dışı adımlar atıyoruz. Atılan adımlar çok tarihi bir anlayışı ve teknik uzmanlığı gerektiriyor. Bir ekonomik analizi gerektiriyor ve siyasi liderlik gerektiriyor.

Önümüzdeki sürecin kolay olacağını söylemiyorum. Ancak uygulamaların gücü sayesinde dirençli bir şekilde ABD ekonomisi kendini göstereceğini, mali sisteme yönelik güvenin tesis edileceğini çok güçlü bir şekilde inanıyorum. Bizim ekonomilerimiz yeniden sağlıklı ve güçlü büyüme yoluna girebilecek”

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı