GeriEkonomi Berlusconi, Merkel’i hedef aldı ‘Kendini komiser zannedip bize ders vermeye kalkma’ dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlusconi, Merkel’i hedef aldı ‘Kendini komiser zannedip bize ders vermeye kalkma’ dedi

Berlusconi, Merkel’i hedef aldı ‘Kendini komiser zannedip bize ders vermeye kalkma’ dedi
refid:19083325 ilişkili resim dosyası

Euro Bölgesi’nin 17 lideri, bölgenin borç krizinin aşılmasında ‘kapsamlı stratejiye’ son şeklini vermek için bugün Brüksel’de biraraya gelecek.

Krize kapsamlı çözüm aranacak zirvede, zordaki ülkeleri kurtarması için oluşturulan Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) kaynaklarının mevcut 440 milyar Euro’dan 1 trilyon Euro’ya yükseltilmesi hedefleniyor. Ancak zirve öncesinde dün İtalya’nın Almanya ve Fransa’yı suçlaması gerginliği arttırdı.
23 Ekim’deki AB zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’le yarım saat başbaşa görüşen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye harcamaları kısması konusunda baskı yapılmıştı. Berlusconi dün yayımladığı bir açıklamayla karşı saldırıya geçerek özellikle Merkel’i hedef aldi. Berlusconi; “Kimse kendi kendini Euro Bölgesi’nde komiser olarak atayıp seçilmiş hükümetlerin ve Avrupa halklarının önünde konuşmasın. Kimse ortaklarına ders veremez” dedi.
İtalya’dan kimse endişelenmesin
İtalya’nın Euro Bölgesi içinde üzerine düşeni yapmakta olduğunu, borçlarına sadık kaldığını ve birçok ortağından daha yüksek cari fazla verdiğini belirten Silvio Berlusconi kimsenin Euro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisinden endişelenmesi için bir neden bulunmadığını vurguladı. Gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 120’sine denk gelecek şekilde 1.9 trilyon Euro’luk kamu borcuna sahip İtalya, bu alanda Yunanistan’ın ardından Euro Bölgesi’nin borçluluk oranı en yüksek ikinci üyesi olarak öne çıkıyor.
Borç krizine karşı koruyacak
Bugün zirveye yönelik Almanya Başbakanı Angela Merkel’den sızan Euro Bölgesi çalışma grubunun taslak belgesine göre Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) büyüklüğünün 440 milyon Euro’dan 1 trilyon Euro’nun üzerine çıkarılması planlanıyor. Belgeye göre, büyüklüğünün artırılması halinde EFSF’nin bölgenin üçüncü ve dördüncü büyük ekonomileri İtalya ve İspanya’yı borç krizine karşı koruyacağını uman Euro Bölgesi hükümetleri, 440 milyar Euro’luk EFSF’nin kapasitesini artırmayı istiyor.
Raporu milletvekilleri sızdırdı
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in söz konusu belgeyi paylaştığı Alman milletvekilleri, “EFSF’nin kapasitesinin 1 trilyon Euro’nun
üzerine çıkarılmasının amaçlandığını” söylediler. EFSF için kesin bir rakamın verilmediği belgede, “fonun büyüklüğüyle ilgili daha kesin rakama potansiyel yatırımcılar ve kredi kuruluşlarıyla yapılacak temaslardan sonra karar verilebileceğine” işaret edildi.

EFSF için iki seçenek çıktı

GEÇEN yıl kurulan ve şimdiye kadar Portekiz ve İrlanda’nın kurtarma  paketlerinde kullanılan ve büyüklüğünün 1 trilyon Euro’ya çıkarılması beklenen 440 milyar Euro’luk EFSF, Euro Bölgesi ülkelerinin garantilerine ve uluslararası piyasalarda tahvil ihraç ederek kaynak yaratıyor. Hükümetlerin fona verdiği garantileri artırmaksızın, fonu büyütmenin yollarını arıyan liderler, EFSF konusunda muhtemelen birbirine bağlı olarak, EFSF’nin, Euro Bölgesi’nde ihraç edilecek yeni tahvillerin bir kısmına garanti sağlamasında kullanılmasını ve özel yatırımcıları çekmek için “özel amaçlı yatırım aracı” (SPIV) oluşturulmasını gerektirecek iki seçenek üzerinde duruyor. Sigorta planına göre, İtalya ve İspanya’nın yeni tahvil ihracında EFSF muhtemel kayıpların yüzde 20-30’unu garanti edebilecek ve böylece, Euro Bölgesi borçlarını satın almanın güvenli olduğu konusunda finansal piyasalar ikna edilmeye çalışılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle