GeriEkonomi Berlinli öğretmenler ay sonu greve gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlinli öğretmenler ay sonu greve gidiyor

Berlinli öğretmenler ay sonu greve gidiyor

Alman Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW), Berlinli öğretmenlerin 26 Ocak’tan itibaren greve gideceğini açıkladı. Bu nedenle meslek okullarında, merkezi idare edilen okullarda ve genel eğitim verilen 12 okulda derslerin iptal olması bekleniyor.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) grevi eleştirirken; Yeşilliler, Senato’nun duruma müdahale etmesini istiyor. GEW yıllardır bütün öğretmenlerin okul farkı, sözleşmeli veya memur gözetmeksizin aynı maaşı almasını talep ediyor.

GEW Başkanı Döreen Siebernik, Berlinli öğretmenlerin yarısının sözleşmeli olarak çalıştığını, ancak buna rağmen ikinci sınıf öğretmen muamelesi gördüklerini söylüyor.

Mali İşler Senatörü Matthias Kollatz-Ahnen (SPD) ise müzakereleri reddetti.

CDU’dan Florian Graf da, GEW’nin öğretmenlerle greve gitmesine anlayış göstermediğini dile getiriyor. Buna sebep olarak da, sendikanın taleplerinin sadece Berlin’de değil tüm Almanya çapında müzakere edilmesi gerektiğini gösteriyor.

Yeşilliler’den Stefanie Remlinger ise; aynı şeyleri tekrarlamanın mantıksız olduğunu belirterek öğretmenlerin taleplerine ulaşmaları için çaba göstermelerinin doğru olduğunu ifade ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda birçok grev olmasına rağmen, Senato müzakerelere sıcak bakmamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle