GeriEkonomi Dizelde güncelleme faturası kime çıkacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dizelde güncelleme faturası kime çıkacak

Dizelde güncelleme faturası kime çıkacak

Almanya’da emisyon skandalının ardından soruna çözüm bulmak üzere gerçekleştirilen dizel zirvesinde, 5.3 milyon otomobilin geri çağrılması kararlaştırıldı.

BERLİN’de federal hükümet, eyaletler ve otomotiv sektörünün önde gelenlerinin katılımıyla düzenlenen zirvede, Euro 5 ve Euro 6 normuna sahip 5 milyonu aşkın dizel otomobilin geri çağrılarak, program güncellemesi yapılması konusunda anlaşma sağlandı. Almanya’da şu anda trafiğe tescilli Euro 5 ve Euro 6 normunda 8.6 milyon aracın olduğu belirtiliyor.
Geri çağrılacak otomobillerin 2.5 milyonunun güncellemesi Volkswagen tarafından yapılacak. Geri çağrılma, tüketicilere herhangi bir mali yük getirmeyecek, tüm masraflar otomobil üreticileri tarafından üstlenilecek. Güncellemeyle araçların motor gücünde bir düşüş olmayacağı, yakıt tüketimi ve aracın ömrünün de etkilenmeyeceği kaydedildi.
Yapılacak program güncellemesiyle azot oksit salınımının yüzde 25 ile 30 oranında düşürülmesi öngörülüyor.
Zirvede Volkswagen, Daimler ve BMW’nin şehirlerin havasının temiz tutulmasına yönelik oluşturulacak fona maddi yardımda bulunmayı taahhüt ettikleri de gelen haberler arasında.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle