GeriEkonomi Berdan, bankalarla pazarlığa oturuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berdan, bankalarla pazarlığa oturuyor

BERDAN Tekstil bankalarla masaya oturuyor. Geçen yıl işletme sermayesi ihtiyacının artması nedeniyle borçlanmaya giden Berdan Tekstil, banka ve kredi kurumlarıyla yeniden görüşmelere başlıyor. Berdan Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Muhteşem Ekenler tarafından yürütülecek görüşmeler sonucu, şirket düşük faizli ve uzun vadeli kredi bulmayı hedefliyor. Şirket tarafından İMKB'ye gönderilen açıklamada şu görüşler yer alıyor:

‘‘Türkiye'nin önemli tekstil ihracatçılarından ve dünya pazarlarında ürünleri kabul gören firmamızın, geçtiğimiz 1999 yılı içinde yaşanan ekonomik kriz ve bu kriz sonucu oluşan finansal darboğaz neticesinde kısa vadeli banka kredi maliyetleri önemli ölçüde artmıştı. Yönetim kurulumuz, ekonomideki iyileşme süreci ile oluşan finansal koşulları değerlendirerek maliyetlerimizi azaltmak ve vadelerini uzatmak amacıyla banka ve kredi kurumlarıyla görüşmeler yapılmasına kadar vermiştir.’’

Berdan Tekstil geçen yıl Eksan Tekstil, Eksan Model, Butterfly ve Gizmo Tekstil'den hisse alımına giderek tekstilde dikey entegrasyonu gerçekleştirmeyi planlamış, artan işletme sermayesi ihtiyacını sağlamak için de borçlanmaya gitmişti.

Bu arada, Berdan Tekstil İMKB'den de bir uyarı aldı. Çınar Tekstil ile yapılan marka devrini imza gününde bildirmesi gerekirken, Borsa tarafından istenmesi üzerine gecikmeli olarak gönderen şirketin hisseleri, 5 Mayıs'tan bu yana işleme kapatılmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle