GeriEkonomi Benzine bir ayda yüzde 26 zam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Benzine bir ayda yüzde 26 zam

Fiyatların otomatiğe bağlanmasından beri sıkça zam gören benzinde önceki günkü fiyat artışıyla birlikte bir aylık zam oranı yüzde 26'yı buldu. Benzin fiyatlarındaki artış bir ayda dolar bazında da yüzde 24'ü buldu.

AKARYAKITTA otomatik fiyatlandırma çerçevesinde son 1 ayda yapılan dört ayarlamayla, benzin fiyatları yüzde 26.1 ile yüzde 26.8 arasında arttı.

Bu arada, başlangıcından bu yana, kullanımını teşvik amacıyla süper benzinin altında seyreden kurşunsuz benzinin fiyatı da, son iki fiyat ayarlamayla birlikte Ankara'da süper benzin fiyatının üzerine çıktı.

Son bir ay içinde benzinlere yapılan ilk zam, yüzde 6.8- 7 ile 11 Haziran tarihinde yapıldı. İkinci benzin zammı 19 Haziran tarihinde yüzde 10.1-10.2, üçüncü ayarlama 2 Temmuz tarihinde yüzde 4.7-5 oranlarında oldu.

Benzin fiyatlarında son ayarlama, dün akşam yapılan açıklamayla bugünden geçerli olmak üzere yüzde 4.5-4.6 oranlarında yapıldı.

DOLARA GÖRE ARTIŞ

Bu arada son bir ay içinde benzinin dolar cinsinden fiyatı da yaklaşık yüzde 24 oranında yükseldi. Verilere göre Ankara'da 9 Haziran tarihinde 71.9 cent olan kurşunsuz benzinin fiyatı 9 Temmuz tarihinde 89.6 cente çıktı.

Süper benzinin ABD Doları cinsinden fiyatı 72.2 centten 89.6 cente, normal benzinin fiyatı da 68.5 centten 85 cente yükseldi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle