GeriEkonomi Benzinde kötü haber yakın...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Benzinde kötü haber yakın...

Benzinde kötü haber yakın...
refid:20911827 ilişkili resim dosyası

Piyasalarda İran'ın nükleer hedeflerini korumaya yönelik hareketleri petrolde yeniden gerginlik yarattı. Son üç gün sonunda yüzde 10 yükselen Brent tipi petrol 100 doların üzerine çıkarken bu artışın yakın zamanda benzin fiyatlarını yukarı çekmesi bekleniyor.

İran ile ambargo uygulayan AB arasında tansiyonun yükselmesi ve ABD'de açıklanan son veriler sonrasında parasal genişlemeye (QE3) yönelik adımların atılabileceğine yönelik beklentiler petrol fiyatlarının yükselmesinde etkili oldu.

ABD ham petrolünün ağustos ayı teslim varil fiyatı bugünkü işlemlerde 87 dolar, Londra Brent tipi ham petrolün ağustos ayı teslim  varil fiyatı ise 100 dolar seviyesinde bulunuyor.

Piyasalarda geçen üç işlem günü sonrasında, Brent tipi petrol yüzde 10, ABD ham petrolün fiyatı ise yüzde 13 değerlendi.

COĞRAFİ RİSK FİYATLANIYOR

Hem Brent hem de ham petrolün varil fiyatı ikinci çeyreği, 2008'den bu yana en büyük düşüşlerle kapatmıştı.

Petrol fiyatlarının yükselmesinde, İran yönetiminin nükleer hedefler doğrultusunda İslam Cumhuriyeti'ne karşı İsrail'den gelecek tehlikelere karşı füzelerinin başarılı olabileceğini açıklaması da etkili oldu.

ABD merkezli finansal danışmanlık şirketi Confluence Investment Management'in Baş Piyasa Analisti Bill O'Grady, "Piyasaların Ortadoğu'da coğrafi riske karşı pozisyon aldıklarını düşünüyorum" dedi.

Diğer yandan geçen hafta ABD'de ham petrol stoklarının 3 milyon varil azaldığını da açıkladı. ABD Petrol Enstitüsü'nden yapılan bu açıklama, analistlerin beklentilerinin oldukça üzerinde bir rakam olarak dikkat çekti.

BENZİNDE ZAM YAKIN

İkinci çeyrek sonunda son 3 yılın en düşük seviyesine gerileyen petrol fiyatları, benzinin litre fiyatını da düşürmüştü. Mart ayında 4.69 lira olan benzin fiyatı Temmuz ayında yüzde 11 düşüşle 4.17 liraya gerilemişti. 

Ancak petrolde son bir haftada yaşanan hızlı yükselişin etkisini pompa fiyatlarında da göstermesi bekleniyor.

Türkiye'de benzin fiyatları uluslararası piyasalardaki petrol fiyatları ve içeride dolar kuruna göre belirleniyor.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle