GeriEkonomi Benzincilerin ‘pazar günü’ krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Benzincilerin ‘pazar günü’ krizi

Benzincilerin ‘pazar günü’ krizi
refid:21203799 ilişkili resim dosyası

Belediyelerin, akaryakıt istasyonlarının ‘pazar günü’ çalışabilmesi için ruhsat zorunluluğu getirmesi yargıya taşınıyor.

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, 1924 yılında yürürlüğe girmiş 394 sayılı ‘Hafta Tatili Kanunu’nunda istisna kapsamında olan meslek grupları içerisinde yer almadığı için belediyelerin akaryakıt istasyonlarında hafta sonu çalışma ruhsatı denetimlerine başladığını kaydetti.

Gelir yaratmak için

Belediyelerin gelir yaratmak adına böyle bir kanunu mercek altına aldıklarını ve akaryakıt istasyonlarından ruhsat için 800-850 lira arası para almak için müracaatlarda bulunduklarını belirten Başkan Zülfikar, “Belediyeler tutanaklarını tuttu, 15 gün içerisinde ruhsat ücreti yatırılmazsa pazar günleri istasyonlarımızı açamayacağız” dedi. İstanbul’da bütün istasyonlara yazı geldiğini belirten Zülfikar şunları söyledi:

Yazı gönderdiler

“Biz ‘bir yanlışlık var, düzeltilmesi gerekiyor’ dedik. Onlar da ‘kanun var, bir şey yapamayız’ dediler. Bir tarafta 1924 yılındaki Hafta Tatili Kanunu  var, bir tarafta da 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu var. Petrol Kanunu’nda derki; akaryakıt ana ikmal noktasından çıkar, nihai tüketiciye satılıncaya kadar kesintisiz, aksatılmadan hizmet edilmek zorunda olan üründür, bir kesinti veya başka bir nedenle hizmet aksarsa EPDK devreye girer. 7 gün 24 saat hizmet veren bir sektörüz. Bayramda, gece yarısında istasyonlar her zaman açıktır, çünkü kamu hizmeti veriyoruz. Bu kanunun bugüne kadar revize edilmemiş olması da bir eksikliktir. Bundan dolayı en kısa zamanda yargıya başvurmuş olacağız.”

Pompaya 10 günde ikinci zam geldi


? 31 Temmuz’da benzine yapılan 8 kuruşluk zammın ardından, dün bir zam daha yapıldı. Benzin gece 24.00’dan itibaren 9 kuruş zamlı satılmaya başlandı.
Zamma gerekçe olarak ise ham petrol fiyatlarındaki artış gösterildi. Benzine yapılan 9 kuruşluk zamla birlikte İstanbul’da benzinin litre fiyatı 4.47 lira oldu.
Ankara’da ise benzinin fiyatı 4.49 liraya yükseldi.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle