GeriEkonomi BenQ-Siemens’in 3’üncü kuşak ceplerinde Bingöllü Palandöken’in imzası var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BenQ-Siemens’in 3’üncü kuşak ceplerinde Bingöllü Palandöken’in imzası var

BenQ-Siemens’in 3’üncü kuşak ceplerinde Bingöllü Palandöken’in imzası var
refid:3828861 ilişkili resim dosyası

BenQ-Siemens’in üreteceği cep telefonlarına model oluşturacak ilk üçüncü kuşak (3G) telefonu Türk mühendis Hasan Palandöken üretti. Bingöl’den Almanya’ya göç eden bir işçi ailesinin çocuğu olan Palandöken, Almanya doğumlu ve 10 yıldır Siemens’te mühendis olarak çalışıyor.

TAYVANLI teknoloji şirketi BenQ’nun, Alman Siemens Mobile’ı satın almasıyla kurulan BenQ-Siemens markasına damgasını vuracak ilk cep telefonu modelini Türk mühendis Hasan Palandöken üretti. Bingöl’den Almanya’ya göç eden 7 çocuklu bir ailenin üyesi olan Hasan Palandöken 1968 yılında Almanya’da doğdu. Almanya’da Elektronik Mühendisliği eğitimi alan Palandöken İngiltere’de İş İdaresi Master’ı (MBA) eğitimi aldı. Siemens’te 10 yıldır ürün müdürü olarak çalışan Palandöken EF81 adını taşıyan üçüncü kuşak (3G)cep telefonunun tasarım ve üretiminden sorumlu bulunuyor. Yeni cep telefonunu deniz kabuğu (Clamshell) şeklinde tasarlayan Palandöken, EF81’in bir seri olarak tasarlandığını ve seriyi takip eden yeni modellerin üretileceğini söyledi.

FARKLILIKLARI VAR: Türk mühendis Hasan Palandöken’in ürettiği EF81’in gerek tasarım, gerekse teknolojik özellikleri açısından benzer modellere göre bir çok farklılığa sahip bulunuyor. 3G telefonlarda zor bulunan bir inceliğe sahip olan yeni cep telefonu sadece 16 milimetre kalınlığında ve 110 gram ağırlığında. Aşınmayı engelleyen magnezyum kasası,çizilmeyi engelleyen sert safir ekranı bulunan telefonda, daha parlak ve canlı görüntüyü sağlayan ’Oled’ görüntü teknolojisi kullanıldı. Mart ayında Türkiye’de piyasaya sürülecek olan EF81 770 YTL’ye satılacak.

YENİ MODELLER YARATACAĞIZ: Berlin’de düzenlenen uluslararası toplantıda konuşan BenQ-Siemens Başkan Yardımcısı Jerry Wang, 1 yıl önce kurulan yeni şirketin Siemens’in yarattığı modelleri takip etmeyeceğini, kendisine özgü yeni modeller yaratacağını söyledi. Yeni şirketin Tayvan ruhu ile Alman mühendisliğinin birleşimi olduğunu vurgulayan Wang, yeni modellere bu birleşimin yansıyacağını ve yeni teknolojileri bir araya getiren yeni tasarımların oluşturulacağını bildirdi.

TEKNOLOJİLERİ BİRLEŞTİRECEĞİZ: Wang, günümüzde dijital ürünlerde birleşik(Convergance) teknolojilerin kullanıldığını ve BenQ gibi farklı alanlarda üretim yapan şirketlerin teknoloji yarışında öne geçeceğini söyledi. BenQ’nün projektör, LCD ekran, panel ekran üretim yaptığını hatırlatan Wang "Bilgisayar, tüketici elektroniği, iletişim (3C) alanlarında deneyimi bulunan BenQ-Siemens, tüketici ihtiyaçlarını daha çok karşılayan ürünler geliştirecektir" dedi.

MEDYA STRATEJİSİ DEĞİŞİYOR: BenQ-Siemens’in yeni ürünlerini tanıttığı basın toplantısı sonrası Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan BenQ-Siemens Başkan Yardımcısı Jerry Wang, "Siemens Mobile geçmişte agresif bir reklam politikası uyguladı sizde aynı çizgiyi takip edecekmisiniz?" sorusuna şu yanıtı verdi:"Bizim BenQ-Siemens olarak tamamen farklı bir reklam stratejimiz olacak. Televizyon, gazete gibi maliyeti yüksek tanıtım araçları yerine internet gibi daha yeni ve etkin tanıtım mecralarına reklam vereceğiz. Tasarruf ederek bu yılın ilk yarısında kára geçeceğiz.

3 yeni model mart ayında Türkiye’de

BENQ-Siemens tarafından Berlin’de tanıtılan EF81,S88,S68 adını taşıyan 3 yeni model cep telefonu mart ayında Türkiye’de satışa sunulacak. Üçüncü Kuşak (3G) özellikleri taşıyan clamshell(Kapaklı) cep telefonu EF81 770 YTL fiyatla satışa sunulurken, kameralı S88 550 YTL fiyatla satılacak. Kamera özelliği bulunmayan s68’in satış fiyatı ise 270 YTL olacak.

Alman hata yapmaktan  korkar, Asyalı başarıya odaklanır

BENQ-Siemens’in Berlin’de düzenlediği basın toplantısında konuşan BenQ Mobile CEO’su Clemens Joos, iki şirketin birleşmesini mühendislik ile duygunun, teknoloji ile girişimciliğin biraraya gelişi olarak değerlendirdi. Yeni şirkette Asyalı ve Alman kimliklerinin birleştiğini farklı kültürlerin bir araya geldiğini belirten Joos bu durumun bir zenginlik olduğunu söyledi. Almanların başarıdan çok hata yapmamaya odaklandığını, BenQ’nun ise Siemens Mobile’a göre daha genç ve daha girişimci bir şirket olduğunu belirten Joos,"İki şirketin birleşmesiyle daha yaratıcı, daha atak bir şirket ortaya çıktı, şimdi daha kıa sürede karar veriyoruz" dedi.

TELEFONLARI ŞİMDİDEN SATTIK: Clemens Joos, BenQ ile Siemens’in birleşmesi sırasında geçen 1 yılın önemli bir kayıp olduğunu ancak yeni şirkette yaratılan sinerji ile bu 1 yıllık açığın kapatılmaya başlandığını söyledi. BenQ-Simenes’in 2006 yılında 25-30 yeni model cep telefonunu piyasaya süreceğini bu cep telefonlarından 10 tanesinin 3G özelliği taşıyacağını vurgulayan Joos, 2006 yılında üretecekleri cep telefonları için bazı Avrupalı mobil iletişim operatörleri ile şimdiden anlaşma imzaladıklarını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle