GeriEkonomi Benin'li Hijazi Ali Beko'nun Afrika köprüsü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Benin'li Hijazi Ali Beko'nun Afrika köprüsü

Afrika'nın minik ülkelerinden Benin'de Türkiye'nin Fahri Konsolosu olan Hijazi Ali Fadi, Beko'nun Afrika'daki köprüsü oldu. Afrika ülkelerine yılda 70 bin adet televizyon satan Beko'nun bu ürünlerinin büyük bölümü, Hijazi Ali'nin şirketi üzerinden geçiyor.

Koç Holding bünyesindeki Beko Elektronik, Afrika kıtasına iyice yerleşiyor. Halen Afrika ülkelerine yılda 70 bin adet televizyon satan Beko Elektronik'in Genel Müdürü Aydın Çubukçu, önümüzdeki iki yıl içinde bu pazarda satışları ikiye katlamayı hedeflediklerini belirtiyor. Afrika'da Beko markasının giderek yayılmasında Beko yöneticilerinin yoğun çalışmaları kadar, Afrikalı sanayici Hijazi Ali Fadi önemli rol oynuyor.

Hijazi, kimsenin aklından bile geçmeyen Afrika'daki Benin Cumhuriyeti'nde 1 milyon dolarlık Beko televizyon satarak Türkiye'nin bu ülkeyle ticaret hacmini 3 milyon dolara çıkardı. Beko yöneticilerinin tavsiyesiyle Türkiye'nin Benin Cumhuriyeti Fahri Konsolosu seçilen Hijazi bu görevi de 2.5 yıldır başarıyla yürütüyor.

BEKO YAYILIYOR

Beko Elektronik Yurtdışı Pazar Yöneticisi Celal Kerpişçi, Benin'de St.Amani adındaki firmasıyla yılda 3 bin adet Beko televizyon satan Hijazi ile Beko'nun işbirliğinin ilk adımlarının 1991'de atıldığını söyledi.

Celal Kerpişçi, ‘‘1990'ların başına market araştırmaları yapıyorduk. Hijazi ile de o dönemde yazışmalarımız oldu. Beko da aynı tarihlerde News Week gibi büyük dergilere reklam veriyordu. Hijazi bizi oradan da tanıma imkanı bulmuş’’ dedi. Hijazi'nin Benin'de Beko markasını her yönüyle temsil ettiğini belirten Celal Kerpişçi, şöyle devam etti: ‘‘Hijazi, Benin'deki tek yetkili satıcımız. Hem Benin'de distribütörlük veriyor, hem de satış ve satış sonrası servis hizmeti sunuyor. Aynı zamanda reklamı, promosyonu satış kanalları ve servisiyle Beko'yu temsil ediyor. Çevre ülkelere de yayılmaya çalışıyor.’’

Kerpişçi, ‘‘Pakistan'da da bir Beko bayimiz var. Beko markasıyla televizyon ve yazar kasa satıyoruz. Benin Cumhuriyeti'ndeki gibi çok güzel büyüyor’’ dedi.

Nijerya ile Togo arasında

Hijazi Ali Fadi, Afrika'nın batısında Togo ve Nijerya arasında bulunan Benin Cumhuriyeti'nde tam 8 yıldır Beko'yu temsil ediyor. Beko televizyon satan 13 mağazası olan Hijazi, Benin'de ve komşu ülkelerinde Beko distribütörlükleri veriyor.

Halen Afrika'da Mısır, Cezayir, Tunus, Sudan, Zimbabwe, Kenya, Tanzanya gibi ülkelere televizyon sattığını söyleyen Beko Elektronik Yurtdışı Pazar Yöneticisi Celal Kerpişçi, Gana ve Etyopya'ya da yakında ihracata başlayacaklarını belirtti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle