GeriEkonomi Belçika Sabena'nın iflasıyla sarsıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belçika Sabena'nın iflasıyla sarsıldı

Belçika havayolları şirketi Sabena'nın yönetim kurulu, dün akşam aldığı iflas kararını bu sabah Brüksel Ticaret Mahkemesi'ne bildirdi. Brüksel Ticaret Mahkemesi, Belçika havayolları Sabena'nın iflas başvurusunu resmen onayladı.

Brüksel havaalanında sabah erken saatlerden itibaren toplanan Sabena personeli, çeşitli eylemlerini sürdürüyor. Brüksel havaalanında gösteriler düzenleyen Sabena personeli, hükümetin istifasını isteyen sloganlar atıyor.

Bagaj kayıt işlemlerini ve hizmetleri engelleyen eylemciler, yabancı havayolları şirketlerinin uçuşlarının aksamasına neden oluyor. Bazı yabancı şirketlerin uçakları, diğer kentlerin alanlarından iniş-kalkış yapıyor.

İlk uçuşunu 23 Mayıs 1923 tarihinde yapan Sabena'nın son seferini, bu sabah, Afrika'dan gelerek Brüksel'e inen bir Airbus uçağı yaptı.

''Belçika tarihinin en büyük sosyal felaketi'' olarak nitelendirilen bu iflas olayının, ''ülke çapında bir sosyal deprem'' getireceği de ifade ediliyor. Yaklaşık 13 bin kişinin çalıştığı şirketin iflasının Sabena bağlantılı hizmet veren kuruluşları da etkileyeceği ve toplam 20 bin kişinin işsiz kalacağı belirtiliyor.

Anvers kentinde 1966 yılında kurulan ve 20 yıl sonra Sabena tarafından satın alınan Delta Air Transport (DAT) isimli firmanın ayakta tutulması ve Sabena çalışanlarının bir bölümünün bu şirkete aktarılması için çaba harcanıyor.

Kendisine ait 4 uçağı ile 28 kiralık uçağı bulunan DAT da zarar eden bir kurum olarak biliniyor. AB Komisyonu, Sabena'nın malvarlığının DAT'a aktarılması gibi bir girişime şüpheyle bakacağını, haksız rekabete ve saptırmalara izin vermeyeceğini belirtti.

Sabena'nın borcunun 2 ila 2.5 milyar dolar olduğu bildirildi.

Sabena'nın iflasından doğacak boşluğun sağlıklı yabancı şirketler tarafından süratle doldurulacağı belirtilirken, Belçika firmasının hergün İstanbul'a yaptığı seferlerin geçen hafta iptal edilmesi üzerine, THY'nin Brüksel'e en büyük uçaklarını tahsis ettiği ve bu uçakların tam kapasite çalıştığı gözlemleniyor.

BAŞBAKAN VERHOFSTADT: ''YENİ BİR ŞİRKET KURULACAK''

Mahkemenin iflası resmileştirmesinden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Guy Verhofstadt, özel sektör ve kamu sektörünün biraraya gelerek, yeni bir havayolları şirketi kurulması için yatırım yapma kararı aldıklarını, 5 ile 6 bin Sabena çalışanına yeni iş alanı açılacağını açıkladı.

Sendika temsilcileriyle yaptığı görüşmeden sonra basını bilgilendiren Verhofstadt, Delta Air Transport (DAT) şirketinin, yeni kurulacak oluşuma temel alınacağını bildirdi.

Anvers kentinde, 1966 yılında kurulan ve 20 yıl sonra Sabena tarafından satın alınan Delta Air Transport (DAT) isimli firmanın ayakta tutulması ve Sabena çalışanlarının bir bölümünün bu şirkete aktarılması girişimleri, AB Komisyonu'nun onayını gerektirecek.

Kendisine ait 4 uçağı ile 28 kiralık uçağı bulunan DAT da zarar eden bir kurum olarak biliniyor. AB Komisyonu, Sabena'nın mal varlığının veyan kuruluşlarının DAT'a aktarılması gibi bir girişime şüpheyle bakacağını, haksız rekabete ve saptırmalara izin vermeyeceğini belirtti.

Verhofstadt, özel sektörden 12 yatırımcı ile uzlaşıldığını, yeni kurulacak havayolları şirketinin özellikle Avrupa'da ve Afrika ile ABD'nin verimli hatlarında hizmet vereceğini bildirdi.

Kurulacak yeni şirketin doğrudan devlete bağlı olmayacağını ve özel bir yapıda oluşturulacağını anlatan Verhofstadt, yatırımcı banka ve şirketler hakkında ayrıntılı bilgilerin önümüzdeki günlerde verileceğini duyurdu.

Kamu Kurumları Bakanı Rik Daems, yeni kurulacak havayolları şirketinin 2 bin ile 2 bin 500 kişi çalıştıracağını, ayrıca Sabena'nın gıda ve teknik hizmetler veren yan kuruluşlarının bu şirkete bağlanacağını, 6 bin kişilik istihdam alanı açılacağını bildirdi.

Öte yandan, Sabena çalışanları, Brüksel'de çeşitli protresto gösterileri düzenleyerek eylemlerini sürdürüyorlar. Bu gösteriler sırasında, polis ile eylemciler arasında gerginlik yaşandığı gözlemleniyor.

SABENA'NIN ATATÜRK HAVALİMANI'NDAKİ GİŞESİ KAPATILDI

Belçika havayolu şirketi Sabena'nın iflas kararının açıklamasının ardından, şirketin Atatürk Havalimanı'nda bulunan gişesi kapatıldı, bütün rezervasyonları da iptal edildi.

Atatürk Havalimanı Dış HatlarTerminali'nde anlaşmalı olduğu Swissair'le aynı büroda hizmet veren Sabena'nın bütün uçuşları dünden itibaren askıya alındı ve bilet satış gişesi de kapatıldı.

Türkiye seferlerini Swissair üzerinden gerçekleştiren Sabena'nın biletli yolcularının da, Swissair tarafından kabul edilmediği ve ancak yeni bilet alınması durumunda yolculuk imkanı verilebildiği kaydedildi.

Bu arada, Türk Hava Yolları (THY) yetkilileri de, Sabena'nın iflasının, kendilerine doğrudan bir etkisinin olmadığını ancak, seferlerin askıya alınması nedeniyle, yaşanabilecek yolcu talebi karşısında ek seferler düzenleyebileceklerini bildirdiler.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle