Belçika firmasından, Uşak'a yatırım

Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)
28.08.2006 - 11:19 | Son Güncelleme:

Uşak Organize Sanayi Bölgesi'ni (UOSB) ziyaret eden Belçika firması Balta Group'un, kente 40 milyon Euro'luk ikinci bir yatırım yapacağı belirtildi. UOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hazim Sesli, halı ipi ve halı dokuma alanında yapılacak bu yatırımın istihdam ve il ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını söyledi.

Uşak'ta yatırımları bulunan Belçikalı firma Balta Group Yürütme Kurulu Başkanı Marcus Bilmann başkanlığındaki heyet, geçen mart ayı sonunda Uşak Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret etti. UOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hazim Sesli, heyetin inceleme ve görüşmelerin ardından Uşak'a ikinci bir yatırım yapma kararı aldığının kendilerine bildirildiğini açıkladı.

Sesli'nin verdiği bilgiye göre, 200 bin metrekarelik arazi üzerinde 40 milyon Euro'luk yatırım planlayan Balta Group yetkileri, 11 Eylül'de Uşak'a gelerek yatırım yapılacak arazinin tapusunu alacak. Kuruluş, yatırımına karar verdiği tesisle organize bölgede halı ipi ve halı dokuma üzerine bir fabrika kuracak. 40 milyon Euro'luk yatırımla 110 bin metrekarelik kapalı alanda üretim yapılacak ve 700 kişi istihdam edilecek.

‘UŞAK'IN AVANTAJLARINI ANLATTIK’/images/100/0x0/55ead70df018fbb8f89a131d

Balta Group'un daha önceki yatırımları sayesinde UOSB'yi tanıdığını ve son dönemde yapılan atılımlar konusunda bilgisi olduğunu anlatan UOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hazim Sesli şunları söyledi: “Geldiklerinde, Uşak başta olmak üzere organize sanayi bölgemizi, yaptığımız atılımları ve gelecekteki planlarımızı anlattık. Yatırım açısından Uşak'ın İstanbul, Bursa, Manisa gibi merkezlere oranla dezavantajlı değil, birçok konuda avantajlı olduğunu belirttik. Bunun sonucunda son dönemlerin en hızlı gelişen Organize Sanayi Bölgesi'ne yatırım yapmaya karar verdiler. Balta Group yetkilileri Uşak'a gelerek İkinci Tevsii Bölgesi'nden 200 bin metrekare arazi alacak.”

Balta Group Türkiye'de ilk yatırımına, 1998 yılında halen UOSB'de üretim yapan Kamgarn İplik Fabrikası ile başladı. Aylık 220 ton iplik üretimi yapan Balta Group, mevcut fabrikada yer ve duvar döşeme ürünleri, halı, duvardan duvara halı, laminant parke ve duvar kağıdı üretimine de devam ediyor. Fabrika da şu anda 117 kişi çalışıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı