GeriEkonomi BDDK'dan, bankaların özkaynaklarına ilişkin düzenleme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BDDK'dan, bankaların özkaynaklarına ilişkin düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Basel II kapsamında bankaların özkaynaklarına ilişkin yeni düzenlemeler getiriyor. Bu kapsamda hazırlanan yönetmelik taslağına göre, bankaların ikincil sermaye benzeri borçlarının ana sermayesinin yüzde 50’sini aşan bölümü ile piyasa ve operasyonel riski esas tutarının toplamının onbinde 125’ni aşan kısmı katkı sermayesine dahil edilemeyecek.

BDDK, “Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik"te değişikliğe gidecek. Konuya ilişkin hazırlanan taslağa göre, ikincil sermaye benzeri borçların ana sermayenin yüzde 50’sini aşan bölümü ile genel karşılıkların kredi riskine esas tutar, piyasa riskine esas tutar ve operasyonel riske esas tutar toplamının onbinde 125’ni aşan kısmı katkı sermaye hesabına dahil edilemeyecek. Katkı sermaye hesaplamasındaki kalemlerde, yüzde 45 oranın dikkate alınacak. Bankalarca satın alınan yurt dışı banka ve finansal kuruluşların ihraç etmiş olduğu borçlanma araçlarından, ilgili ülke mevzuatınca borçlanma aracını ihraç eden tarafından birincil sermaye benzeri borç muadili hesaplarda izlenenler bu maddedeki nitelikleri taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın kullandırılan birincil sermaye benzeri borç olarak dikkate alınacak.

KREDİ, BİRİNCİL VE İKİNCİL SERMAYE TUTARINDAN DÜŞÜLECEK

İkincil sermaye benzeri borçların vadesinden önce geri ödenmesine onay verecek BDDK, bankanın risklerini karşılayacak düzeyde yeterli özkaynağa sahip olduğunun belirlenmesi ve özkaynakta oluşacak kaybı telafi edebilecek benzer bir sermaye unsurunun temin edilmesi, bankanın varlıklarının yükümlülüklerini karşılayacak yeterli düzeyde likiditeye sahip olması veya likiditede oluşacak kaybı telafi edebilecek kaynak temin edilmesi şartını arayacak. Borçlanma aracının yüzde 10 ve daha fazlasına sahip olan ve sermaye benzeri krediyi kullandıran kişi ya da kişilere ya da bunlarla aynı risk gruplarında yer alanlara bankaca nakdi kredi kullandırılması veya bunların ihraç ettiği borçlanma araçlarının satın alınması halinde, kullandırılan kredi tutarı veya satın alınan borçlanma aracı bedeli ilgisine göre birincil veya ikincil sermaye benzeri borç toplamından indirilecek.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle