GeriEkonomi BDDK'dan bankalara 'kâr' uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BDDK'dan bankalara 'kâr' uyarısı

BDDK'dan bankalara 'kâr' uyarısı
refid:12989124 ilişkili resim dosyası

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, bankaları faiz riski konusunda uyarırken, “Faiz düşerken bankalar sürpriz kar sağladı. Ancak unutmamalı ki faizler yükseldiğinde tersi de doğrudur” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kurumunun 2010 yılı bütçesi sunuşunda Bilgin, faiz indirimlerinin başladığı Ağustos ayının son haftasından bu yana konut kredilerinde 2,3 milyarlık artış olduğunu açıkladı. Bireysel krediler içinde takibe düşme oranının en az konut kredilerinde olduğuna dikkat çekti.

Bilgin, Eylül sonu itibariyle 2 milyon 280 bin adet kredi kartının izleme altında olduğunu belirtirken, takipteki kredi kartı alacak tutarının ise 4.3 milyar lira olduğunu söyledi.

31 gün vadeye dikkat!

Türk bankacılık sektörünün en önemli sorunlarından birinin kısa vadeler olduğuna dikkat çeken Bilgin, toplam mevduatın yüzde 91’inin vadesinin üç aydan kısa olduğunu anımsattı. Mevduatın ortalama vadesinin 31 gün olduğunu belirten Bilgin, “Bu durum bankalarımızı faiz riskine maruz bırakmaktadır. Bu durum, 2009 yılında olduğu üzere, faizler düşerken bankalarımıza sürpriz karlar sağlamaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki faizler yükseldiğinde tersi de doğrudur” uyarısında bulundu.

2010 zor yıl!

2010’un sektör için zor bir yıl olacağını belirten Bilgin, en önemli risklerin kredi riski ve faiz riski olduğuna dikkat çekti. Bugün karlı olan sektörün elindeki mevcutların ilerisi için yedek akçe olduğunu vurgulayan Bilgin, “Elde edilen karın bünyede bırakılması, aşırı düzeyde jestiyon, prim, bonus dağıtılmaması konusundaki hassasiyetlerimizin sebebi budur” dedi.

Yeni kredi yok, eski müşteriyle devam!

Bankacılık sektörünün temel göstergelerinin şu an itibariyle kuvvetli bir görünüm arz ettiğini anlatan Bilgin, krizin başlangıç tarihi olan Eylül 2008’den Eylül 2009’a kadar olan dönemde kredilerin yüzde 4 oranında arttığını belirtti. Son aylar hariç toplam kredilerin kriz döneminde hemen hemen hiç artmadığına dikkat çeken Bilgin, “Bankalar bir yıllık dönemde yeni kredi verme konusunda çekimser davrandılar. Ancak toplam kredi portföyünün önemli bir bölümünü yenilediler ve mevcut müşterilerle yola devam etmeye gayret ettiler” dedi.

Likit kaldılar!

Bankaların Eylül 2008’den 6 Kasım tarihine kadar menkul değerler cüzdanının yüzde 39 arttığına dikkat çeken Bilgin, bunun bankaların bu dönemde likit kalma ve risksiz enstrüman tercihinden kaynaklandığını açıkladı.

Kriz döneminde mevduatın da yüzde 17 oranında artarak 69,4 milyar liraya yükseldiğini belirtti.

Yüzde 41’lik kar artışı!

Türk bankalarının krize sağlam, şeffaf ve gerçek sermaye rakamları ile girmesinin en büyük güvenceleri olduğunu ifade eden Bilgin, bu yılın dokuz ayında 15,7 milyar liralık kar elde ettiklerini tekrarladı.Bunun geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 41 artış anlamına geldiğini söyledi.

Türk bankalarının sermaye yeterlik rasyolarının Latin Amerika, Batı Avrupa ve Asya ülkelerinin tamamından ve Doğu Avrupa ülkelerinin çoğundan yüksek olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Krizin en önemli sebebi kaldıraç oranı olarak bilinen yabancı kaynakların öz kaynaklara oranı sektörümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkenin altındadır. Batıda bir birim sermaye ile 50-60 birim hacim yaratılırken bizde bu oran bire 7-8’dir. Bu oran, sektörümüzün varlıklarını fonlamada özkaynaklarının ağırlığının diğer ülkelere kıyasla yüksek olduğunu, türev ürünlerle banka bilançolarının şişirilmediğini ve klasik ve geleneksel bankacılığın göstergesidir. ”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle