BDDK'dan 300 milyon dolar sermayeli yeni banka izni

Hürriyet Haber
28.10.2011 - 09:29 | Son Güncelleme:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 300 milyon dolar sermayeli mevduat bankası kurulması için Lübnan merkezli Audi grubuna izin verdi.

BDDK'nın ilgili kararınca Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre , kurucu ortaklar Audi s.a.l., Audi Saradar Group, Audi Saradar Private Bank s.a.l., Raymond W. Audi, (Raymond Audi), Samir N. Hanna, (Samir Hanna), Freddie C. Baz tarafından Türkiye'de 300 milyon dolar karşılığı Türk Lirası sermayeli mevduat bankası kurulmasına izin verildi.

Arap dünyasının dördüncü büyük bankası olan Bank Audi grubu, Türk finans sektörünün 49'uncu bankası olacak.

 

1830'da kurulan Lübnan'ın en büyük  bankası olan Bank Audi bugünkü yapısına Audi ve Saradar Gruplarının  birleşmesiyle 1962 yılında kavuştu.

 

157 ŞUBESİ VAR

 

Ağırlıklı olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde ticari, kurumsal,  bireysel, özel bankacılık alanlarında faaliyet gösteren bankayla ilgili şu  bilgiler verildi:

 

"Bankanın Global Depo Sertifikaları Beyrut ve Londra borsalarında işlem  görüyor. Audi Grubunun Lübnan'da 3, Avrupa'da 3 ve MENA (Ortadoğu ve Kuzey  Afrika) bölgesinde 6 iştiraki bulunuyor. Grup 80'i  Lübnan'da, 4'ü Avrupa'da ve 73'ü MENA bölgesinde olmak üzere toplam 157 şube ile  faaliyet gösteriyor. Bankanın aralarında İsviçre, Fransa, Suudi Arabistan,  Ürdün, Suriye ve Katar'ım da olduğu 11 ülkede, 10 banka, 1 yatırım şirketi, 1  komisyonculuk şirketi ve 2 sigorta şirketi bulunuyor. "

 

ORTAKLAR KİM?

 

Ortakları arasında yüzde 10 ve üzeri paya sahibi kimsenin bulunmadığı  Bank Audi'nin ortakları arasında şunlar bulunuyor:

 

"Lübnan'da Audi, Saradar, Mikati, El-Khoury ve Al Merhebi aileleri,  Kuveyt'te Al Sabbah ve Al Homaizi aileleri, Suudi Arabistan'da Abdullah Al  Hobayb, Birlişik Arap Emirlikleri'nde Sheikh Dhiab Biz Zayed Al Nehayan.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı