GeriEkonomi BDDK: İhlas Finans'ın tasfiyesinde yetkimiz yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BDDK: İhlas Finans'ın tasfiyesinde yetkimiz yok

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), İhlas Finans Kurumu'nun tasfiyesinin genel hükümlere göre yürütüldüğünü belirterek, BDDK'nın tasfiye sürecinde herhangi bir yetki ve sorumluluğunun bulunmadığını bildirdi.

BDDK, faaliyet izni kaldırılmış bulunan İhlas Finans Kurumu'nun tasfiyesi ile ilgili olarak kuruma yapılan başvurular üzerine, yazılı bir açıklama ile konuya açıklık getirdi.

İhlas Finans'ın faaliyet izninin, Bankalar Kanunu'nun 20-6'ıncı maddesindeki şartların gerçekleşmesi nedeniyle, BDDK'nın 10 Şubat 2001 tarihli ve 171 sayılı kararı ile kaldırıldığı hatırlatılan açıklamada, aynı madde uyarınca tasfiyesinin de genel hükümlere göre yürütüldüğü belirtildi. Açıklamada, "Bu hali ile tasfiye halinde İhlas Finans Kurumu'nun durumu, tasfiye halindeki herhangi bir anonim şirketten farklı değildir" denildi.

Açıklamada, Bankalar Kanunu'nda değişiklik yapan, 29 Mayıs 2001 tarih ve 24416 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 4672 sayılı kanun ile özel finans kurumlarının tasfiyesine ilişkin değişiklik getirildiği, ancak söz konusu kanunun geçici 2'inci maddesinde "kanunun yayımından önce faaliyet izni kaldırılan özel finans kurumları hakkında bu kanunla özel finans kurumlarının tasfiyesine ilişkin olarak getirilen hükümler uygulanmaz" hükmünün bulunduğu hatırlatıldı.

Bu nedenle İhlas Finans'ın tasfiye sürecinde BDDK'nın herhangi bir yetki ve sorumluluğunun bulunmadığı vurgulanan açıklamada, alacaklıların, öncelikle tasfiye işlemlerini gerçekleştirmekte olan Tasfiye Halinde İhlas Finans Kurumu'nun tasfiye kurulu ile temasa geçmelerinin yerinde olacağı belirtilerek, bununla birlikte, muaccel olan alacakların tahsili için İcra ve İflas Kanunu çerçevesinde gerekli işlemlerin tesis edilmesinin, alacaklıların inisiyatifinde olduğuna dikkat çekildi.

ESKİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ, TASFİYE KURULU ÜYESİ

Açıklamada verilen bilgiye göre, İhlas Finans, Türk Ticaret Kanunu'nun 434'üncü maddesi uyarınca münfesih oldu ve şirketin tasfiye kararı İstanbul Ticaret Sicili Memurluğu'nun 23 Şubat 2001 tarih ve 5367 sayılı yazısı ile tescil edildi. 23 Şubat 2001 tarih ve 5246 sayılı Ticaret Sicili Gazetesi'nde, şirketin tasfiye kurulunun, eski yönetim kurulu üyeleri olan Ömer Adnan Uncuoğlu, Hasan Tahsin Ekinci, Ali Tubay Gölbaşı, Mustafa Ruşen Selçuk, Cemil Bilgiç ve Ömer Eryılmaz'dan müteşekkkil olduğu ilan edildi. Söz konusu tasfiye kurulu, tasfiye ile ilgili işlemlerini, 29 Ekim Cad. No:23 Yenibosna-İstanbul adresinde sürdürüyor.

Şirket genel kurulunun 3 Ağustos 2001 tarihinde yapılacak toplantısının ardından, Tasfiye Halinde İhlas Finans Kurumu'ndan olan alacaklılara yapılacak olan ödemelere ilişkin bir planın, ilgili tasfiye kurulunca kamuoyuna açıklanmasının beklendiği de kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle