GeriEkonomi BDDK: Bizim bankalarda Avrupa ve ABD’deki gibi ’katil ürünler’ yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BDDK: Bizim bankalarda Avrupa ve ABD’deki gibi ’katil ürünler’ yok

BDDK: Bizim bankalarda Avrupa ve ABD’deki gibi ’katil ürünler’ yok
refid:10085029 ilişkili resim dosyası

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Türk bankacılık sistemindeki bankalarda veya mudilerinde, son günlerde yapılan herhangi dikkat çekici bir hareketliliğin olmadığını söyledi. Bilgin, "Kaostan etkileneceğiz ancak depremin ana merkezinden uzaktayız. Bizim bankalarda Avrupa ve ABD’deki gibi katil ürün yok" dedi.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, son haftalarda başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere küresel düzeyde bir finansal kriz yaşandığını anımsatarak, bazı yorumların aksine, şu ana kadar Türkiye’de bankalar ve mudiler nezdinde dikkat çekici bir hareketliliğin söz konusu olmadığını söyledi. IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları için Washington’da bulunan BDDK Başkanı Bilgin, Reuters’a yaptığı açıklamada, "Türkiye’de hiç bir bankamızda Amerika ve Avrupa bankalarının finansal sıkıntıya girmesine neden olan ’banka katili’ ürünler yok" dedi.

Bankalar denetimimiz altında

Bilgin, küresel kriz ve Türkiye’ye etkisini değerlendirirken, "Bu ortamda basın-yayın organlarında sistemimizdeki bankalarla ilgili olarak -hatta isim vererek- muhtelif görüşler yer almaktadır. Kamuoyunun yakından bildiği üzere Türkiye’de banka sayısı 49’dur ve bunların tümü Kurumumuzun denetimi ve gözetimi altındadır" diye konuştu. Gerek mevzuat gerek denetim konusunda ABD ve Avrupa ülkelerinin şu anda geçtiği yoldan yıllar önce geçildiğine ve zamanında alınan önlemlerle kurumsal kapasitenin güçlendirildiğine dikkat çekti.

Bilgin, şunları söyledi: "Diğer yandan, Türkiye’de toplanan mevduatın veya kullandırılan kredilerin yurtiçinde ya da yurtdışında ne şekilde ne kadar ve nasıl plase edilebileceği bellidir. Kanunda ifade edilmiştir ve tüm bankalar için kesin ve keskin sınırlar mevcuttur. Bazı yorumların aksine şu ana kadar bankalarımız ve mudilerimiz nezdinde dikkat çekici bir hareketlilik söz konusu değildir. Hal böyleyken ısrarla bunun gündemde tutulmasının kimseye faydası yoktur. Bu noktada aynı gemide yolculuk eden herkesi sorumluluğa davet ediyorum."

’Banka katili’ ürünler yok

Global kaostan Türkiye’nin de farklı mekanizmalarla etkilendiğini belirten Bilgin, şunları söyledi: "Önümüzdeki aylarda da etkileneceğiz... Ancak, şu anda depremin ana merkezinden uzaktayız. Tüm bankacılarımız aslında bir anlamda kamu görevlisidir, öncelik kamu menfaatidir. Bu dönemde bazı bankacılarımızın davranış ve açıklamalarını çok yakından izliyoruz ve bu bankacılarımız ve bankalarımızı BDDK olarak not etmek istemiyoruz. Belki de en önemli husus, hiçbir bankamızda Amerika ve Avrupa bankalarının finansal sıkıntıya girmesine neden olan ’banka katili’ ürünlerinin bulunmamasıdır."

Bankacılık itibar işidir

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin, "Bankacılık itibar işidir ve Bankacılık Kanunu’nun 74’üncü maddesi itibarı korumaya ayrı bir hassasiyet göstermiştir" diyerek uyarıda bulundu. Yerli-yabancı, büyük-küçük, özel-kamu banka ayrımı yapmadan sistemin bütün olduğunun altını çizen bilgin, sistemdeki her bir bankanın likiditesi, sermaye yeterliliği rasyosu ve bilanço şeffaflığının özellikle Avrupa ile karşılaştırıldığında farklılığının ortada olduğunu kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle