BDDK Başkanı Tevfik Bilgin uyardı

AYSEL ALP
13.11.2009 - 18:27 | Son Güncelleme:

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, 2010’un ilginç bir yıl olacağını ve risklerin daha da belirginleşeceğini söyledi. Bilgin bankları kredi ve faiz riskine karşı da uyardı.

Maliye Müfettişleri Kurulunun 137. kuruluşu nedeniyle düzenlenen panelde konuşan Bilgin, kredi riskiyle takibe düşme oranlarındaki artıştan bahsettiğini belirtirken faizde de aktif-pasif vade uyumsuzluğu yaşanacağını belirtti.  "Faiz riskine ne kadar girerseniz o oranda olumsuz etkilenirsiniz” diyen Bilgin, BDDK’nın bir yere kadar müdahale edeceğini bu nedenle herkesin kendi önlemini alması gerektiğini vurguladı.

BALKANLARA AÇILIN

Başkan Bilgin, Türk banklarının artı k kabuklarından çıkmaları gerektiğini  belirterek Balkanlara açılmaları tavsiyesinde bulundu.

20 MİLYAR DOLAR KAR

Tevfik Bilgin, yıl sonu itibariyle bankacılık sektöründen 20 milyar dolar kar beklediklerini belirterek, "Bu yedek akçedir. Sinyalleri olumsuz, farklı gelen bankalar varsa gerekirse jestiyon ve prim dahi dağıttırmayız" dedi.

DAMADIN AİLESİNİ TANIMAK İSTİYORUZ

Başkan Bilgin, BDDK olarak diğer ülkelerden farklı olarak Türkiye'ye gelecek banka sahiplerine tanımak istediklerin belirten Bilgin, "Bu kızı verdiğimiz zaman damadını ailesini de görmek gibi. Bir sorun çıktığında ailesini çağırabilirsiniz. Ortaklarını bilmediğimiz kişilere kapı açmıyoruz" diye konuştu.

Tevfik Bilgin, "Türk banklarına başka ülkelerde ne soruluyorsa, hangi zorluklar çıkarılıyorsa bizlerde aynı şiddette olmasa da benimde buna hakkım olmalı. Bunu için yasal düzenlemeye de gerek yok. Almanya'da almanca sınava tabii tutuluyorsa benimde böyle hakkım olmalı" dedi.

Önümüzdeki dönemde KOBİ ve konut kredilerinin etkili olacağını belirten Bilgin, bu enstrümanların iyi kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Özellikle konutta ekspertiz değerinin üzerinde kredi verilmemesi uyarısı yapan Bilgin, "ABD de krediler yüzde 110’lara çıkmıştı. Krizde buradan patlamıştı" hatırlatmasını yaptı.


 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı