GeriEkonomi BBC’nin TV kutusunu Vestel üretecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BBC’nin TV kutusunu Vestel üretecek

BBC’nin TV kutusunu Vestel üretecek
refid:3463377 ilişkili resim dosyası

Vestel’in İngiltere’de faaliyet gösteren Cabot adlı araştırma şirketi, BBC için şifreli televizyon kutusu (Settop Box) üretmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda da BBC ile dijital yayıncılık alanında ortak çalışmalar yürüten Cabot’u, İngiliz televizyon şirketleri iyi tanıyor. Cabot’un yarattığı teknoloji ile üretim yapan Vestel’in, İngiliz televizyon kutusu pazarında yüzde 60’lık bir payı bulunuyor.

İNGİLTERE’nin Bristol kentinde faaliyet gösteren Cabot teknoloji şirketinin Genel Müdür Vekili Alp Aslan Somyürek, 2001 yılında Vestel tarafından satın alınan Cabot’un kısa sürede çok hızlı bir büyüme gösterdiğini ve şu anda İngiliz medya kuruluşu BBC ile ortak televizyon kutusu projesi yürütecek düzeye geldiğini söyledi. Cabot merkezinde bir grup Türk gazeteciyle toplantı düzenleyen Somyürek şirket hakkında bilgiler verdi. Cabot’un şu anda İngiltere dijital televizyon kutusu pazarının en gözde araştırma şirketi olduğunu belirten Somyürek, Cabot teknolojisi ile üretilen televizyon kutularının İngiliz Pazarı’nın yüzde 60’ına hakim olduğunu söyledi. Vestel’in bu yılın ilk 8 ayında Cabot teknolojisi ile üretilen 1.4 milyon televizyon kutusu sattığını vurgulayan Somyürek, ‘Avrupa’nın dijital yayıncılığa geçişine paralel olarak bizimde televizyon kutusu teknolojimiz gelişecek. Cabot şu anda kárlı bir şirket, dengeli bir şekilde büyümek istiyoruz’ dedi.

BORSAYA AÇILACAK:

Cabot’un Vestel tarafından satına alındığında 2 çalışanı bulunan ve gelire sahip olmayan bir kuruluş olduğunu belirten Somyürek,Vestel’in finansman ve strateji desteği ile 2002 yılında şirketin 6 kat büyüdüğünü bu günde toplam çalışan sayısının 90’a çıktığını söyledi. Cabot’un, 2005 yılı için gelirinin yaklaşık 14 milyon dolar olarak tahmin edildiğini belirten Somyürek, şirketin yıllık gelirinin 30-40 milyon dolar civarına gelmesi halinde Londra Borsa’sına kote olmayı hedeflediklerini bildirdi. Somyürek, Cabot’un geçtiğimiz yıl İzmir Urla’da bir araştırma merkezi daha açtığını, bu merkezde 45 kişinin istihdam edildiğini söyledi. Cabot İngiltere’yi muhafaza ederek, Urla’da ki çalışmayı büyütmek istediklerini belirten Somyürek, İngiliz mühendisi ile Türk mühendisi arasında kalite farkı bulunmadığını ancak İngiliz mühendislerin daha fazla tecrübesi olduğunu ifade etti. Somyürek, Urla ile Bristol arasında çalışanların rotasyonuna dayanan bir sistemin başarıyla yürütüldüğünü söyledi.

ÇİNLİLERİ ALT ETTİK:

Vestel’in 2001 yılında Cabot’u satın alarak rakiplerini geride bıraktığını belirten Somyürek, Cabot’un Settop Box alanında İngiliz pazarının teknoloji lideri haline geldiğini söyledi. Çinli şirketlerin aynı pazarda Vestel ile rekabet etmeye çalıştığını ancak teknolojik olarak geride kaldıklarını vurgulayan Somyürek şöyle konuştu:’Biz dijital yayıncılığın Avrupa’da en gelişmiş merkezi olan İngiltere’de bir teknoloji şirketini satın alarak önemli bir adım attık. Bu merkezi geliştirerek hem İngiliz, hem de Avrupa pazarında Vestel için önemli bir avantaj yarattık. Yaratacağımız yeniliklerle bu avantajımızı sürdüreceğiz.

MICROSOFT’A RAKİBİZ:

Vestel’in teknoloji şirketi Cabot’un Genel Müdür Vekili Alp Aslan Somyürek, şifreli televizyon kutuları ile Microsoft’un IP televizyon (İnternet protokolü üzerinden televizyon yayını) projesine benzer bir uygulamayı hayata geçerdiklerini ve bu alanda Microsoft’un rakibi olduklarını söyledi. Siemens ile ortak olarak IP televizyon teknolojisi geliştirdiklerini, şimdilik bu alanda başlangıç aşamasında bulunduklarını vurgulayan Somyürek, esas olarak farklı yayın teknolojilerine uygun televizyon kutuları üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

OPERATÖRLERE SATACAĞIZ:

Somyürek, Cabot’un DVD ve televizyon alıcı kutularını birleştiren teknolojiyi üretmeye başladığını söyledi. Vestel ile televizyon operatörlerine doğrudan yayın kutusu satışı yapacak projeler üzerinde çalıştıklarını belirten Somyürek, AB ülkelerinin tümünün gelecek 10 yılda kademeli olarak dijital yayıncılığa geçecek olmasının kendileri açsından büyük avantj yarattığını söyledi.

Vestel İngiltere’de ofis açtı, satış ikiye katladı

İNGİLTERE pazarında faaliyet gösteren 24 markaya OEM (Orijinal Equipment Manufacturing) üretim yapan Vestel 20 ay önce Londra Windsor’da açtığı ofisi ile bu ülkedeki iş hacmini ikiye katladı. Vestel UK Genel Müdürü Stas Strach Vestel UK’in son 20 aydaki satışlarının 260 milyon Euro seviyesine ulaştığını, bu satış miktarının bir önceki 20 ayın iki katı olduğunu söyledi. Vestel UK’in Goodmans, Frigadere, Mitsui, Mikomo, Ferguson gibi 24 markanın Vestel tesislerinde üretilen beyaz ve kahverengi ürünlerinin bağlantılarını yaptığını belirten Strach şöyle devam etti:’ İş bağlantılarını yapmak için pazarda bulunmak büyük avantaj. Biz burada 13 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Şirket ziyaretleri yapıyoruz. Şirket temsilcilerini Türkiye’ye gönderiyoruz.’ Vestel’in toplam satışları içinde dijitalin oranının arttığını belirten Strach, Dijital ürün satışımız toplam satışların dörtte birine ulaşarak 750 milyon dolar seviyesine geldi’ dedi. Vestel’in başta televizyon ve şifreli televizyon kutusu olmak üzere 10’nun üzerinde ürünü ürettiğini belirten Strach, Vestel’in İngiliz beyaz ve kahverengi eşya piyasasındaki etkinliğinin her geçen gün arttığını söyledi.

Vestel’in Ar-Ge’sinde 600 mühendis çalışıyor

VESTEL’in başta Manisa olmak üzere İzmir, Ankara, İngiltere, Tayvan ve ABD’de 600 kişilik teknoloji geliştirme ordusu bulunuyor. Vestel’in ürettiği tüm elektronik cihazlar için ‘gömülü yazılım’ teknolojisi geliştiren Vestel mühendisleri sadece Vestel’e değil Philips, Toshiba, Hitachi, Loewe gibi tanınmış markalara da teknoloji üretiyorlar. Vestel’in yüzde 60 hissesine sahip olduğu Aydın Elektronik Sanayi Yazılım Şirketi (Ayesaş) adlı yazılım şirketi ise , savunma sanayine yönelik çözümler geliştiriyor. Ayesaş geliştirdiği insansız uçak projesi ile tanınıyor.
Cüneyt UZUNOĞULLARI

Yorumları Göster
Yorumları Gizle