GeriEkonomi BBC’nin 1.4 milyon dolar maaşlı müdürü Başbakan Brown’ı geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BBC’nin 1.4 milyon dolar maaşlı müdürü Başbakan Brown’ı geçti

BBC’nin 1.4 milyon dolar maaşlı müdürü Başbakan Brown’ı geçti

İngiltere’de Kraliyet Ailesi’nin isteğiyle 1922’de kurulan ve devletten finansal yardım alan BBC’nin yöneticilerine verdiği maaşlar ülkede tartışma yarattı.

Başbakan Gordon Brown’ı bile geride bırakan BBC Genel Müdürü Mark Thompson’ın yıllık kazancının 1.4 milyon doları bulduğu ortaya çıktı. BBC yöneticileri ortalama 330 bin dolar kazanırken İngiltere Başbakanı’nın maaşı 320 bin dolar olarak açıklandı. İkramiyeler ve ek ödemeler yapılan ortalama ödemenin 355 bin doları bulduğuna dikkat çekilidi 
Saydamlık tartışma yarattı
BBC’nin saydamlık adına yöneticilerine yaptığı ödemeler konusunda yaptığı açıklama, İngiliz milletvekilllerinin de tepkisini çekti. Daha önce harcamaları yüzünden eleştirilere hedef olan ve BBC’den de sert tepki gören parlamenterler yüksek maaşların açıklanmasını “aşağılayıcı” olarak niteledi. Muhafazakar partiden Philip Davies, açıklamanın BBC’nin “ne kadar şişirilmiş bir kurum haline geldiğini gösterdiği” yorumunda bulundu.  BBC’nin açıkladığı ödeme raporundaki detaylar tartışmaları alevlendirdi. Genel müdür Mark Thompson’ın otopark ücretlerini, yöneticilerden Caroline Thomson’un 6 bin 600 dolarlık taksi parasını, Radio 1 Müdürü Andy Parfitt’in “özel giyim” ve “ekipmanlar” için 900 bin doları şirkete ödetmesi kamu parasının nasıl harcandığı konusunda tartışma yarattı.

Gates, Wall Street maaşlarını eleştirdi

MICROSOFT’un kurucusu ve dünyanın en zengini Bill Gates, Wall Street’teki verilen maaşların “bazen çok yüksek” olabildiğini söyledi. Yöneticilerine 500 bin dolar ödeyen şirketlerin hükümet yardımı istemesinin ters etki yarattığını belirten Gates, yüksek maaşların “oluşan zararın artmasındaki en büyük sebeplerden biri olduğunu” ifade etti. Wall Street’teki finans kuruluşlarından Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley ve JPMorgan bu sene yöneticilerine 29.7 milyar dolar ikramiye dağıtmayı planladığını açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle