Bazı yasalarınız netleşse ABD’den ilaç ve finansa 1’er milyar dolar gelir

Hürriyet Haber
27.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD Ekonomi, Enerji ve Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Jose Fernandez ,göreve geldiği bir yıldan bu yana 3 kez Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Başka hiçbir yere 3 kez gitmedim. Türkiye, ABD için çok önemli bir stratejik ortak olmanın yanı sıra yatırım yapmak için çok önemli bir partner ve pazar ülke. O nedenle burdayım” dedi.

Fernandez, yasal düzenlemelerdeki bazı belirsizliklerin ortadan kaldırılması halinde başta emeklilik fonları ile sigorta şirketleri olmak üzere tarım ve ilaç sektöründen Türkiye’ye birer milyar dolar yatırım gelmesinin beklendiğini söyledi.

Gerçekçi ortaklık

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın gelecek ay yapması gereken ziyaret öncesinde Türkiye’de bir dizi temasta bulunan Fernandez, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu’nun (TUSKON)konuğu oldu. Fernandez, şöyle konuştu: “Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesini çok istiyorum. Kendimi buna adadım. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin artırılması için geliştirilen Model Ortaklık stratejisini son derece gerçekçi buluyorum. Son dönemde Türkiye-ABD ekonomik ilişkileri yüzde 25 arttı. Ancak Türkiye ABD’den yapılan ithalatın artışını sorun ediyor. Oysa ben bunu sorun etmek yerine, tüm enerjimizi Model Ortaklığı oturtmaya harcama önerisini getiriyorum.”

Ekonomik ilişkileri geliştirmenin yollarına da değinen Fernandez, “Türkiye artık G-20 ve Dünya Ticaret Örgütü gibi uluslararası platformlarda daha çok söz sahibi. ABD ve Türkiye buralarda daha çok işbirliği yapabilir. Bunun dışında fikri mülkiyet hakları konusunda Türkiye dünyada örnek gösterilecek bir sistem kurabilir ve ABD’den gelen yatırımlar büyük ölçüde artar” diye konuştu.

1 milyar dolar yatırım

Fernandez, “ABD’den Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen çok şirket var. Örneğin ilaç ve tarım sektöründen bu alandaki yasal belirsizlikler yeni düzenlemelerle giderilse, toplamda 1 milyar dolar yatırım geleceğini biliyoruz” dedi. Ayrıca, finans alanındaki belirsizlikler de giderilse özellikle ABD’li emeklilik fonu ile sigorta şirketlerinden Türkiye’ye 1 milyar dolar yatırım gelecek.”

ABD’li KOBİ’leri görmek istiyoruz

TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral, “20 bin üyemiz ve 151 işadamı derneğimizle ABD pazarı üzerine çalışıyoruz. Türkiye’de 1000 ABD’li şirket olduğunu bu sayının artması gerekiyor. Özellikle orta ölçekte daha çok ABD’li şirketi Türkiye’de görmek istiyoruz” diye konuştu.

Serbest ticaret ve vizesiz seyahat şimdilik zor

JOSE Fernandez, Türkiye-ABD arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasının uzun vadeli bir proje olduğunu söyledi. Fernandez, “Bu kısa vadede sonuçlanacak bir çalışma değil. Türkiye’den ABD’ye vizesiz seyahat de kısa sürede söz konusu olmaz diye düşünüyorum” dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı