GeriEkonomi Bazı şirketler pek çok devletten daha etkili
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bazı şirketler pek çok devletten daha etkili

Bazı şirketler pek çok devletten daha etkili
refid:15142251 ilişkili resim dosyası

Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, bazı şirketlerin topluma olan etkilerinin, pek çok devletten daha fazla olduğuna dikkat çekti.

New York’ta Times Meydanı’ndaki ünlü Mariott Marquis otelinde düzenlenen BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (KİS) Liderler Zirvesine, Koç Holding Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl ile birlikte katılan Ali Koç, toplum ve şirket ilişkilerini değerlendirdi.

Beklentiler arttı

Şirketlerin artan gücü ve etki alanlarına paralel şekilde, faaliyet gösterdikleri toplumların da onlardan beklentilerinin her geçen gün daha fazla arttığına dikkat çeken Koç, şöyle konuştu: “Dünyada birçok şirketin, oluşturduğu kompleks tedarik ağları, çalışan sayıları, ürettikleri ürün ve hizmetlerin çeşitliliği ile erişim imkanı düşünüldüğünde, topluma olan etkilerinin, pek çok devletten daha fazla olduğunu görüyoruz. Şirketlerin kendi kurumsal sürdürülebilirliklerini sağlayabilmelerinin işte bu beklentileri ve etkileri yönetebilme başarılarıyla doğrudan ilintili olduğu artık tartışılmaz bir gerçeğe dönüşmüş durumda.”

Meksika Körfezindeki petrol kirliliği kapsamında, BP örneğini veren Ali Koç, “Dünyanın en büyük şirketleri, çevresel veya toplumsal etkilerini yönetemedikleri için yok olmanın eşiğine gelebiliyorlar” dedi. Koç, söz konusu etkileri yönetebilmenin her şeyden önce“tüm paydaşlarla ortak dili yakalayabilmeyi, daha sonrasında da bu dili içselleştirmeyi gerektirdiğini” kaydetti.

Zirvedeki dilek ağacı

Bu arada Ali Koç ve Oya Ünlü Kızıl, zirve sırasında küresel liderlere “kişisel alan yaratabilme ve dilekte bulunmalarına” imkan sağlayabilme amacıyla Amerikalı sanatçı Chris M. Green’in Küresel İlkeler Sözleşmesi zirvesi için tasarladığı “Dilek Ağacı” eserinin önünde fotoğraf çektirdiler.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle