GeriEkonomi Bayrampaşalı İNTERKOM
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayrampaşalı İNTERKOM

Bayrampaşalı İNTERKOM
refid:29658827 ilişkili resim dosyası

Son yıllarda, büyük bina projeleri ve sitelerin çoğalmasıyla kullanımı yaygınlaşan ‘interkom’ sistemlerinde bir Türk markası dünya çapında iş yapıyor. Bayrampaşa’da üretim yapan MAS İnterkom, ürünlerini 30 ülkeye satıyor.

İSKENDERUNLU Nizam Kaplan’ın, sanat okulunu bitirdikten sonra İstanbul’a gelerek Bayrampaşa’da kurduğu MAS (Mekanik Alet Elektrik Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.) geçen yıl 40 milyon TL ciroya ulaştı. Bu konudaki ilk üretimlerinin ‘kapı otomatikleri’ olduğunu söyleyen MAS Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kaplan, yılda yaklaşık 200 bin daireye akıllı görüntüleme sistemi satabildiklerini belirtiyor ve bu yıl 1 milyon doları İsrail’den olmak üzere 6 milyon dolara yakın ihracat geliri beklediklerini anlatıyor. Seçkin Kaplan şöyle anlatıyor babası Nizam Kaplan’ın bugünlere uzanan öyküsünü:

TEKNİK LİSE, SANAT OKULU

“İşimizin temelleri 1963’e dayanıyor. Nizam Kaplan, İstanbul’a gelip ilk üretim çalışmalarına Bayrampaşa’da başlamış. İskenderunda Teknik Liseyi (Sanat Okulu) bitirmiş ve Kalıpçılık Tesviye bölümü mezunu bir eleman olarak ağabeyi İbrahim ile birlikte Bayrampaşa’ya gelmişler. ‘Ne yapalım’ diye de önce Tahtakale’yi araştırmışlar. İlk imalatları sandık kilidi aparatları olmuş. Bu işten iyi kazanç elde etmişler ve ardından metal ‘mantar tabancası’ üretmişler. Sonra da kırtasiye sektörüne giriş yapmışlar. Delta Kırtasiye’yi birlikte kurmuşlar. Delta büyüyünce ağabey kardeş yollarını ayırmış.

KAPI OTOMATİKLERİ

Nizam Bey ağabeyinden ayrılınca kırtasiye yerine başka sektörlere girmek istemiş. Elektrik sektöründen ‘kapı otomotiği’ talebinin yüksek olduğunu görmüş ve hepimizin çok iyi hatırladığı o meşhur zincirli, içinde basit elektrik düzeneği olan ürüne yönelmiş. Mas Kapı Otomatiği olarak 1980’lerde çıkıyor piyasaya. Yanında zil butonları, kapı otomatiği trafolarını üretiyor. Bayrampaşa’da kendine bir bina yapıp üretimi büyütüyor. Sonra küçük kardeşi Mahmut Bey de ayrıca kırtasiye işi yapmak isteyince ikisi ortak ataç, delgeç, zımba teli, zımba makinesi gibi ürünleri üretiyorlar. 2003’te de Naziam Bey, Mas Büro’yu Mahmut Bey’e bıraktı.

USTALARA VE OĞLUNA GÜVENDİ

Aslında 2000 yılında babam işleri kapatma kararı almıştı. Ben o dönemde ODTÜ’de makine mühendisliği okuyordum. Ustaları kapatma kararına çok üzülmüşler ve istememişler. Bana da sordu ve kapatmak yerine yeni yatırımlarla işi geliştirme kararı aldık. Nizam Bey kalıphaneyi geliştirdi. CNC’ler alındı. Elektronik ürünler için Ar-Ge bölümü kurduk ve derken fabrika yenilendi. Binamızdaki boş katları makinelerle doldurduk ve kısa sürede 2500 metrekare kapalı alanda iş yapar olduk. Pazarlama yatırımı da yaptık. Ben de 2003’te okulumu bitirdim ve geldim. Elektronikte ilk ürünler çıkarken iş başı yaptım. Yeni konuşma sistemleri yaptık. 2002’de Türkiye’deki ilk renkli görüntülü LCD ekranlı konuşma sistemini çıkardık.

RENKLİ GÖRÜNTÜLEME

Biz renkli LCD ekranlı görünteleme çıkarmıştık ama piyasada o dönem satmadı. Piyasanın istediği siyah beyaz da ürettik. Sonra bizim renkliler talep gördü ve son 4 yıldır siyah beyaz hiç satmıyoruz. Piyasada da kalmadı artık. Renkli görüntülü sistemlerin pazarı hızla gelişti. Büyük inşaat firmaları çok büyük konut projelearinde bizi tercih etmeye başladı. Referans listemiz gayet kabarık. Bir taraftan da mağaza açmaya başladık ki 22 tane oldu. Bunlara önce İnterkom Center adını verdik. Son dönemde ‘akıllı ev showroom’ları olarak dönüştürüyoruz.

Müşterinin istediği teknolojiyi uyguluyoruz

Akıllı ev teknolojilerini karmaşık olmaktan çıkardıklarını ve müşterinin istediği konularda ‘akıllı sistem’ kurmaya başladıklarını anlatan Seçkin Kaplan, şu bilgileri aktarıyor: “Evde kim neyi kontrol etmek istiyorsa ya da hangi konunun akıllı olmasını istiyorsa onu yapıyoruz. İnsanlar kullanmayacakları teknolojinin parasını niye ödesin? Bunun için akıllı ev sistemlerini ‘İntercom, güvenlik, konfor ve iklimlendirme’ olarak 4 ana konuda topladık. Web, IP tabanlı kuruyoruz ve aplikasyonu telefona yükleyip şifrelerinizi giriyorsunuz. Kullanım başlıyor.”

İhracatımız hızlı büyüyor

BEN şirekte katıldıktan sonra dış ticarette de büyüme sağladık. 2004’te küçük ihracatlara başladık. Halen 30’dan fazla ülekeye ihracat yapıyoruz. Geçen yıl 4 milyon dolarlık ihracat gelirimiz oldu. Bu yıl 6 milyond olar bekliyoruz. İsrail ile yeni başladık ve bu ülkeye ihracatımız çok hızlı büyüyor. Lübnan, Ürdün, Mısır’a ihracatımız da çok iyi gidiyor. Avrupa’da da en çok Hollanda’ya satıyoruz. Şu anda 6.500 metrekare kapalı alanda iş yapıyoruz. Toplamda 450’ye yakın çalışanımız var. 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. AVrupa’da en çok Hollanda’ya satıyoruz. En çok sattığmız ürün 7 inç, renkli görüntülü sistemimiz ki yılda yaklaşık 180 bin daireye (konuta) ürün veriyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle