GeriEkonomi Bayram tatilinde takas hesapları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayram tatilinde takas hesapları

Finans sektöründeki çalkantı dün biraz daha durulmaya başladı. Merkez Bankası, önümüzdeki iki gün içinde yeni bir bankaya daha el koymazsa, piyasalar Ramazan Bayramı nedeniyle başlayacak uzun tatile biraz daha rahat girebilecek.

Burada yeni bir bankaya daha el konulacağını söylemeye çalışmıyorum. Interbank olayının ardından finans sektöründe dedikodudan geçilmiyor. Herkes bir isim ortaya atıp, doğruluğunu gazetemizden öğrenmek istiyorlar. Bu kadar fazla söylenti yüzünden biz de Merkez Bankası'nın yeni bir operasyon olasılığını gözardı etmemeye çalışıyoruz.

Interbank olayının da etkisiyle hafta başından itibaren düşüş trendine giren borsada dün ikinci seansta durulma gözlendi. Sabah seansını binde 3'lük kayıpla tamamlayan borsa, ikinci seansta küçük çaplı alımların gelmesiyle biraz artıya bile geçti.

Fakat yatırımcıların kararsızlığı nedeniyle, günü bir önceki seviyesinin sadece binde bir altında tamamladı. Borsa endeksi sadece 2 puanlık kayıpla, 2 bin 667 puandan kapanırken, işlem hacmindeki düşük seyir devam etti. Önceki gün 44 trilyon lira düzeyinde gerçekleşen işlem hacmi dün birazcık artışla 47 trilyon lira oldu.

Borsada birkaç gündür artan satışlar, Interbank olayının yanısıra, hükümetle ilgili beklentilerin bitmesine de bağlanıyor. Bazı yatırımcıların borsada yarından itibaren, takas avantajını da hesaba katarak, alıma geçmeleri bekleniyor. Bayram nedeniyle bu hafta sonu uzun tatilin başlayacağı dikkate alınırsa, borsada yarından itibaren yapılacak alışların ödemeleri, 25 Ocak'ta gerçekleştirilecek.

Takas hesapları ile yapılacak alımlar nedeniyle borsanın tatile yükselerek gireceğini söyleyenler var. Hükümet de kurulduğuna göre, bilanço beklentilerinin de etkisiyle, bugünlerde başlayacak çıkış tatil sonrasında da sürebilir.

Fakat piyasalarda Interbank olayı, hükümet kuruluşunu ikinci plana itti. Finans sektöründe yaşanabilecek Interbank benzeri olaylar, sarsıntıyı artırabilir. Bu yüzden yatırımcılar, takas avantajıyla borsada alım yapmak yerine kısa vadeli repoyu tercih edebilir.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle