GeriEkonomi Bayram öncesi ‘kıdem tazminatı’ müjdesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  63
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayram öncesi ‘kıdem tazminatı’ müjdesi

Bayram öncesi ‘kıdem tazminatı’ müjdesi

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’dan bayram öncesinde çalışanlara “kıdem tazminatı” müjdesi geldi. Yeni kararla yıllık 30 gün olan kıdem tazminatı hakkının 15 güne düşürülmesi de gündemden kalkacak.

Erdoğan’ın, son Bakanlar Kurulu toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, “Artık kıdem tazminatı konusunu gündeminizden çıkarın” talimatı verdiği öğrenildi. Bakan, bu talimatın verildiğini, önceki gün kendisini ziyaret eden Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak’la paylaştı.

Kavlak, Çelik’le yaptığı görüşmeyle ilgili Hürriyet’e şunları söyledi: Başbakan talimat verdi “Kıdem tazminatı yıllardır tartışılıyor. Toplu sözleşme bekleyen 250 bin işçi var. Ama yetki çıkmadığı için toplu sözleşmeye oturamadık. Bununla ilgili yasayı çıkaracaklarını söylediler ama olmadı. 250 bin işçi mağdur oldu. Perşembe günü (önceki gün) bir ara formül üzerinde konuşmak için Sayın bakanla görüşmeye gittim. Sayın Çelik, pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan’ın ‘kıdem tazminatını gündemden çıkarın’ talimatı verdiğini, bu nedenle de konunun gündemden kaldırıldığını kaydetti.

Fon hem işçiyi hem de işsizi zayıflatacak

Bayram öncesi olumlu adım

"Kıdem tazminatı çalışanların hassasiyetle üzerinde durduğu bir konu. Bununla ilgili Türk-İş’in çıkışları oldu. Sayın Başbakan’la yaptığımız görüşmelerde taraflarla konuşmadan bunu gündeme getirmeyeceklerini söylemişti. Bayram öncesi çok olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Kıdem tazminatının mevcut haliyle kalmasını istiyorduk. Bu şekilde gündemden kalkması çalışanlar için olumlu. Sayın Genel Başkanımız Mustafa Kumlu’nun da Başbakan’dan randevu talebi var. Önümüzdeki hafta görüşecekler."

1 yıla 1 maaş kıdem tazminatı sona erecek

Twitterdan paylaştı  

Kavlak, Bakan Çelik’le yaptığı görüşmeyi Twitter hesabı üzerinden takipçileriyle şöyle paylaştı:“Çalışma Bakanı Faruk Çelik’le yaptığım görüşmede Sayın Bakan, son Bakanlar Kurulu toplantısında Sayın Başbakan’ın kıdem tazminatı konusunun gündemlerinde olmadığını, bu konunun artık kapatılması gerektiğini söylediğini iletti. Direncimiz ve kararlı mücadelemiz sonuç verdi.

"İşçilerimizin başına çorap örmek isteyenlere rağmen kıdem tazminatı gündemden çıktı. Bu kararın tüm işçilerimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Bu sendikal mücadelemiz açısından bir dönüm noktasıdır. Sendikalar artık çok daha güçlü bir biçimde yollarına devam edecektir.”

Bireysel fon planlanıyordu

Çalışma Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı taslakta kıdem tazminatı ile ilgili bireysel fon hesabının hayata geçirilmesi planlanıyordu. Planın diğer kısmını ise kazanılmış haklar kısmı oluşturuyordu. Buna göre de kazanılmış haklar konusunda çalışanlara, 'mevcut sistemde devam etme', 'tazminatlarını dondurma' ve 'tazminatlarını fona aktarma talebinde bulunma' gibi üç ayrı seçenek sunulması üzerinde çalışılıyordu.

30 günden, 15 güne inecekti

Mevcut sistemde bir çalışan bir yıllık emeği karşılığında 30 günlük maaş karşılığı kıdem tazminatı alıyor. Üzerinde çalışılan taslakta ise bunun her yıl için 15 güne indirilmesi üzerinde duruluyordu.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle