GeriEkonomi Bayram öncesi biletler bitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayram öncesi biletler bitti

Bayram öncesi biletler bitti
refid:21234339 ilişkili resim dosyası

İstanbul'un otogarlarında ramazan bayramı hareketliliği yaşanıyor. Bayram arifesinde yola çıkmak isteyenler bilet bulamıyor.

Bayram tatili dolayısıyla otobüs firmalarındaki doluluk oranı yüzde 100'e  ulaşırken, bayram süresince yurt genelinde yapılacak günlük 30 bin seferle 1.5  milyon yolcunun otobüslerle taşınması hedefleniyor.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan,  yurt içinde yoğunluğun artmaya başladığını ifade ederek, ramazanla birlikte  İstanbul Otogarı'ndan günlük 1.400'lere düşen otobüs sefer sayısının hızla  artmaya başladığını, 12 Ağustos Pazar itibariyle bu rakamın 1.750'ye ulaştığını  kaydetti.

Erdoğan, “Salı ve çarşambadan itibaren bu rakam 2 binlere ulaşacak. Sonrasında daha da artacak. Otogarlar çarşamba, perşembe ve cuma günleri çok  yoğun olacak. Bakanlık da D2 iznini 17 Ağustos'tan sonra verdi. Dolayısıyla sefer  sayıları artacak, yani ek seferler 17, 18 ve 19 Ağustos'ta olacak” diye  konuştu.

Yurt içindeki talebin yanı sıra komşu ülkelere de yoğun ilgi olduğunu  dile getiren Erdoğan, B1 belgeli otobüs firmalarının Gürcistan, Azerbaycan, İran,  Irak, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek,  Rusya ve Ukrayna'ya tarifeli seferler düzenlediğini hatırlattı.

Erdoğan, Bulgaristan ağırlıklı olmak üzere ve Yunanistan, Gürcistan ve  Romanya gibi bazı komşu ülkeler için doluluk oranlarının yüzde 100'e ulaştığını  da bildirdi.
         
Uzun mesafe hatlarda yoğunluğun başladığını, kısa mesafede ise yolculuğun  sonraya bırakıldığını ifade eden Erdoğan, ramazan bayramında günde 30 bin seferin  yapılacağını, 1.5 milyon kişinin yolculuk yapmasının beklendiğini kaydetti.
         
“Yolcu artık daha bilinçli”
         
Kamil Koç Otobüsleri AŞ Genel Müdürü Kemal Erdoğan da, yaklaşık 20 gün  önce başlayan bayram hareketliliğinin 13 Ağustos haftasına yönelik olduğunu  belirterek, yolcuların yoğun dönemlerde erken rezervasyon yapma alışkanlığını  edinmeye başladığına işaret etti.

3-4 yıl öncesine kadar erken rezervasyon alışkanlıktan söz etmenin mümkün  olmadığını dile getiren Erdoğan, “Son günlerde bilet bulup alma alışkanlığı  gerek bizlere gerekse yolcularımıza sorun yaşatıyordu. Yolcumuz bilet bulmakta  zorlanıyor, firmalar ise birden patlayan talebe cevap vermekte güçlük çekiyordu.  Son bir kaç yıldır bu durumda gözle görülür bazı düzelmeler olduğunu  söyleyebiliriz. Özel günler öncesinde seyahat etmek isteyen yolcu artık daha  bilinçli” dedi.

Erdoğan, ek seferler dışındaki seferlerinde maksimum doluluğu  ulaştıklarını, ek seferlerde de ciddi talep görüldüğünü ve bu nedenle açılan her  ek seferin kısa süre içerisinde dolduğunu söyledi.

Kamil Koç olarak 13-22 Ağustos 2010 tarihleri arasında yaklaşık 1.000  sefer düzenleyeceklerini, yaklaşık 500 ek sefer planladıklarını ve biletlerin  satışa çıktığını anlatan Erdoğan, bayram sonuna kadar 2 bine varan ek sefer  koymayı düşündüklerini ifade etti.

Erdoğan, son bir kaç yıldır ramazan ayının tatil sezonuna denk gelmesi  nedeniyle sezonun ikiye bölündüğünü, okulların kapanması ile başlayıp ramazanın  ilk günlerine kadar olan dönemde ve ramazan bayramı ile okulların açılış tarihine  kadar olan dönemde tatile çıkmanın tercih edildiğini kaydetti.
         
Karadeniz ve Ege'ye yoğun talep
         
Varan Otobüs İşletmeleri Genel Müdür İmran Okumuş ise bayram  hareketliliğinin 10 Ağustos'tan itibaren başladığını belirterek, 16-22 Ağustos  tarihleri arasında ek seferler dahil olmak üzere yüzde 100 doluluk oranına  ulaştıklarını bildirdi.

Karadeniz ve Ege Bölgesi seferlerinin yoğun talep gördüğünü kaydeden  Okumuş, Karadeniz'de fındık sezonu olması ve Karadenizliler'in bayramda  ailelerinin yanında olmayı tercih etmesi dolayısıyla yoğunluk yaşandığını  söyledi. Okumuş, 20-21 Ağustos'tan itibaren dönüşlerin başladığını, dönüşler için  de ek seferler planladıklarını belirtti.

Ramazan ortasına göre planlanan ek sefer sayısının 110 olduğunu dile  getiren Okumuş, “Ramazan ayının ilk haftasını değerlendirmeye alırsak, günde 9  bin üzerinde yolcu taşınıyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle