GeriEkonomi Bayram hediyesinin faturası 150 trilyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayram hediyesinin faturası 150 trilyon

Hükümetin memura, çiftçiye, Bağ-Kur emeklisine ödeme kararı aldığı bayram avansının toplam faturası 150 trilyon lirayı buluyor.

ANASOL-D Hükümetinin ‘‘seçim ekonomisi’’ni andırır biçimde, bayram öncesinde hemen hemen tüm kesimlere dağıtmaya karar verdiği avansların toplamı 150 trilyonu buluyor. Geçen hafta sonundan buyana pancar paralarını ödemeye başlayan Hazine'nin bu ödemelere, Devlet Bakanı Hükümet Sözcüsü Ahat Andican'ın 47 trilyon lira olarak açıklamasına karşılık, toplam 65 trilyon lira harcadığı belirlendi.

Bakanlar Kurulu'nun işçiye, memura ve Bağ-Kur dahil emeklilelere ödemeye karar verdiği bayram avanslarının da 50 trilyonu aşacağı belirtildi. İşçilere ödenenen ikramiyelerin yanısıra Bağ-Kur emeklilerine erken maaş ödemesi yapılacağını, bu arada sözleşmeli dahil memurlara ise ‘‘20 milyondan az olmamak üzere maaşlarının yüzde 25'inin avans olarak ödeneceğini’’ öğrenen bürokratlar, büyük bir telaşla bu kaynağı temine çalıştılar.

Yetkililer, ‘‘Normal aylık maaş faturasının 150 trilyon lira’’ olduğunu hatırlatarak, düşük maaşlı memurlara da en az 20 milyon lira ödeme yapılacağını gözönünde tutulduğunda, toplam faturanın 50 trilyon liraya aşacağını kaydettiler.

Tütün üreticilerine bayram öncesi ödeme yapmak üzere 20 trilyonun ayrıldığını açıklayan Andican'ın bunun yanısıra çay üretecilerine de üretici başına 10 milyon lira verileceğini bildirmişti.

Bütün bu ödemelerle birlikte bayram öncesi yapılacak ödemelerin 150 trilyonu bulacağını kaydeden yetkililer, başta Ziraat Bankası olmak üzere kamu bankalarının bu dağıtımı yapmak üzere yarın akşama kadar yoğun biçimde çalışmaları gerekeceğini söylediler.

Bu arada piyasaya çıkacak bu paranın sterilizasyonunun da sorun olacağı kaydedildi. Bu hafta sonuna kadar emisyon hacminde çok büyük artışlar bekleyen yetkililer, bunun bir kısmının bayram tatili sonrası geri geleceğini ancak uzun bur bayram tatili olması nedeniyle harcamaların yoğun olacağı için geriye dönüş oranının her zamankinden düşük olacağını söylediler.

MALİYE'DEN TALİMAT

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, saymanlıklara ve malmüdürlüklerine bir tel emri göndererek, memurlara Bayram öncesi avans ve kamu işçilerinin ikramiye ödemelerinde herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi için gerekli bütün tedbirlerin alınmasını istedi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, tel emrinde memurların yanı sıra sözleşmeli personele de 3 Nisan 1998 tarihinde 20 milyon liradan az olmamak üzere net aylıklarının dörtte birinin avans olarak ödeneceği kaydedildi.

Kamu kuruluşlarında çalışan diğer personel hakkında da aynı işlemin yapılacağı vurgulanan tel emrinde, işçilere ikramiye ödemesi yapılacağı da hatırlatıldı.

Tel emrinde, ödenen avansın ilgililerin ait olduğu aylık veya ücretlerine mahsup edileceği, gerekli kanuni kesintilerin de bu aylık veya ücretler üzerinden yapılacağı belirtildi. Temizel, tel emrinde, ilgili personelin işlemlerin aksamadan yürütülmesini temin etmekle görevli ve sorumlu olduğuna da dikkat çekti.

Hangi kesime ne ödeniyor?

Memura 50 trilyon lira

Pancar üreticisine 65 trilyon lira.

Tütüne 20 trilyon lira.

Bağ-Kur emeklisine 15 trilyon lira.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle