GeriEkonomi Bayram ettiler... 'Tatil ilaç gibi geldi'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayram ettiler... 'Tatil ilaç gibi geldi'

Bayram ettiler... 'Tatil ilaç gibi geldi'

Kurban Bayramı’nda kıyı otellerde tatil yapanların sayısı 500 bini aştı. 2.5 milyon gecelemeyle sadece konaklama gelirinin 1 milyar liraya ulaştığı kaydedildi. TÜROFED Başkanı Osman Ayık "Ama bunun dışında yazlıklar ve diğer şekilleri de düşündüğünüzde rakam daha da yukarı gidebilir" dedi.

Çeşme Otelciler Birliği Başkanı (ÇEŞTOB) Veysi Öncel bayram tatilinin 10 güne çıkmasıyla turizm bölgelerinde büyük bir ekonomik canlılığın yaşandığını aktardı. Sektör için uzun tatillerin her zaman faydalı olduğunu işaret eden Öncel, "Otellerimizde doluluk oranları yüzde yüze ulaştı. Son yıllarda zorda olan turizm sektörü için bu 10 gün rahat bir nefes aldırdı. Tatil bize ilaç gibi geldi" değerlendirmelerinde bulundu.

KIYI OTELLERE 500 BİN KİŞİ...

Türkiye Otelciler Federasyonuna (TÜROFED) göre bu bayram tatilinde kıyı otellerinde 500 bini aşkın kişi tatil yaptı. Yazlıkçılar, kıyı kentlerindeki akraba ziyaretleri ve günübirlik ziyaretler ile memleket ziyaretleri de hesaba katıldığında, çok daha yüksek rakamlarda kişinin bayram nedeniyle yer değişikliği yaptığı öngörülüyor.

Bayram ettiler... Tatil ilaç gibi geldi

HER YER İYİYDİ

Bayram tatilinin turizm sektörü açısından çok iyi geçtiğini belirten TÜROFED Başkanı Osman Ayık, tesislerin ciddi doluluğa ulaştığını belirtti. Osman Ayık, Sadece kıyılar için değil Karadeniz’de, Kapadokya’da, tüm tatil destinasyonlarında da iyiydi. Hemen hemen her yer iyiydi. Tabi ki deniz mevsimi olduğu için kıyılar daha çok tercih ediliyor. Türkiye’nin diğer bölgelerinde de ciddi hareketlilik vardı" dedi.

2.5 MİLYON GECELEME

Kıyı tesislerinde yaklaşık 500 bin konaklama gerçekleştiğini belirten Ayık, "Ama bunun dışında yazlıklar ve diğer şekilleri de düşündüğünüzde rakam daha da yukarı gidebilir. Türkiye’nin içindeki toplam hareketlilik ise birkaç milyon belki daha fazla olmuştur. İnsanlar memleketlerine gitti. 500 bin kişinin ortalama 5 gece konaklama yaptığı düşünülürse en kötü şartlarda 2.5 milyon geceleme gerçekleştiğini tahmin ediyoruz" diye konuştu.

KONAKLAMA SEKTÖRÜNE 1 MİLYAR TL

2.5 milyon gecelemenin de ortalama 250-300 TL’den 600-700 milyon TL, diğer harcamalarla da 1 milyar TL civarında bir gelir olarak hesaplandığını anlatan Ayık, "Ama gitti-geldi, yoldaki harcamalar içine katılırsa daha da yüksek. Sadece otele ödenen para olarak görülmemesi gerekiyor. Bir aile arabasına biniyor Bodrum’a gidiyor ve sadece yolda harcadığı para 500-1000 TL. Biz otellerdeki rakamlara baktığımızda en kötü 1 milyar TL olmuştur diye düşünüyoruz. Ama yazlıklar ve diğer sektörlere aktarımı düşünüldüğünde çarpan etkileriyle bu rakam çok daha büyüyor tabi ki" dedi.

Bayram ettiler... Tatil ilaç gibi geldi

ANTALYA’DA 1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ

Antalya’da Kurban Bayramı döneminde 1 milyonu aşkın yerli ve yabancının tatil yapacağı şeklinde öngörüleri bulunduğunu hatırlatan Akdeniz Turistik Otel İşletmecileri Birliği Başkanı Erkan Yağcı, tatilde öngörülen rakamlara ulaşıldığını, Antalya’da yerli ve yabancı 1 milyondan fazla kişinin bu dönemde tatil yaptığını söyledi. Yağcı, otellerdeki doluluk oranının yüzde 100’e ulaştığını da kaydetti.

'AVŞA ADASI GÜNLÜK 80 BİN KİŞİYİ AĞIRLADI'

Marmara Denizi'nin ortasında yer alan Avşa Adası'nın Otel, Motel, Apart ve Pansiyoncular Derneği Başkanı Metin Akın, genel anlamda turizmcinin karlı bir 10 gün geçirdiğini söyledi. Kış nüfusu 2 bin 500 olan adada günlük 80 bin civarında tatilciyi ağırladıklarını dile getiren Akın, "Nüfusumuzun yaklaşık 32 katını konuk ettik. Turizmciler genel anlamda memnun. Bizim için en önemli olan bu 80 bin kişinin 60 bini yatılı. Yatılı turist sadece kum, deniz, güneş eğlencesine gelmiyor. Buradaki esnafı da ihya ediyor. Adamızı en çok İstanbullular tercih etti. Tatil döneminde adamız İstanbul'un bir mahallesi haline geliyor." dedi.

EDREMİT KÖRFEZİ...

Yaklaşık 110 kilometrelik sahil bandına sahip, Ayvalık, Gömeç, Ören, Altınoluk, Akçay, Güre ve Zeytinli'yi içine alan Edremit Körfezi'ndeki turizm işletmecileri de 10 günlük tatili iyi tamamladı. Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) Başkanı Yahya Yavuz, körfezin, 10 günlük tatilde en yoğun dönemlerinden birini yaşadığını söyledi. Yavuz, "Yüzbinlerce kişi körfeze geldi. Tatilcilerin yarısı ayrıldı. İddia ediyoruz, Edremit Körfezi’nde tatil yapılabilecek en güzel ay eylüldür. Daha dingin bir hava olur ve akşamları daha serin, gündüzleri de deniz mevsimi olur. Dağdaki havayı daha iyi alabilirler." diye konuştu.

YÜZDE 100 DOLDU

Ayvalık Otelciler ve Pansiyoncular Derneği Başkanı Hatice Arga, "Bütün esnafın yüzü güldü. Otel ve pansiyonlarımız, yüzde 100 dolulukla hizmet verdi. Gelen her tatilciyi konaklatmaya çalıştık" dedi. Erdek'teki sektör temsilcileri, 10 günlük tatilin turizme canlılık getirdiğine vurgu yaptı.
İşletmeci Recep Eren, 10 gün de olsa Erdek'in özlediği eski yoğun günlerine kavuştuğunu söyledi. Eren, "İlçede normalde 25 Ağustos'tan sonra sezon son bulur. Bu yıl 10 günlük tatilin etkisiyle inanılmaz bir hareketlilik yaşandı. Esnaf da çok güzel iş yaptı." dedi.

Marmara'nın incisi, 300 binden fazla kişiyi ağırladı
"Marmara'nın incisi" olarak nitelendirilen, önemli turizm merkezlerinden Yalova'nın Çınarcık ilçesindeki turizm işletmeleri, yaz sezonunun açığını 10 günlük bayram tatilinde kapattı.

Bayram ettiler... Tatil ilaç gibi geldi

Mavi Bayrağı da olan Çınarcık 300 bin tatilciyi ağırladı. 

Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, ilçedeki işletmeler ve esnaf ile iyi bir tatil yapan ziyaretçilerin yüzünün güldüğünü kaydetti.  İstanbul başta olmak üzere İzmit, Bursa ve Sakarya gibi birçok şehirden gelenlerle ilçedeki otel, pansiyon ve apartlarda doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını belirten Kurt, "Günübirlikçilerin de etkisiyle nüfusumuz 30 binden 350 bin civarına ulaştı. 10 günlük bayram tatilinde oluşan yoğunluk esnafımız için can suyu oldu." ifadesini kullandı.

Bayram ettiler... Tatil ilaç gibi geldi


Turizm işletmecisi Süleyman Gültekin de bayramda yaşanan yoğunluktan memnun olduklarını vurgulayarak, "Yaz sezonuna denk gelen her iki bayramda da yoğunluk yaşadık. 10 günlük Kurban Bayramı tatilini çok iyi geçirdik. Bu noktada da hükümetimize teşekkür ediyorum. Bizim gibi küçük esnaflar için bu tatil çok iyi oldu." dedi.

Öte yandan Yalova'nın doğal güzellikleri ve kaplıcalarıyla ünlü ilçesi Termal'de Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşandı.

- "Turizmcilerin yüzünü güldürdü"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Çanakkale-Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Ahmet Çelik, bayram tatili süresince turizmcilerin beklentilerinin karşılandığını söyledi. Bayram tatilinin uzatılmasının bölge turizmine olan talebin artmasını sağladığını ifade eden Çelik, "Bununla ilgili olarak devletimize aldıkları bu karardan ötürü turizmciler olarak teşekkür etmemiz gerekir. Bayramın yaz tatiline denk gelmesi iç pazarın, sahil bölgelerinin ziyaretçilerinin artması, yerli turistin özellikle denizi, kumu ve güneşi tercih etmeleri dolayısıyla büyük bir hareketliliğe vesile oldu." dedi.
Çelik, tatilcilerin, Gelibolu'yu, Assos'u, Truva'yı, Gökçeada'yı ve Bozcaada'yı tercih ettiğini belirterek, 10 günlük tatilin turizmcilerin yüzünü güldürdüğünü aktardı.  Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Turizm Komitesi Meclis Üyesi Armağan Aydeğer de 10 günlük bayram tatilinin turizme olumlu yansıdığını, sektörün yaz sezonunun son dönemini iyi geçirdiğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle