GeriEkonomi Bayraktar tanık sıfatıyla Paris’te
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayraktar tanık sıfatıyla Paris’te

Bayraktar tanık sıfatıyla Paris’te
refid:24782790 ilişkili resim dosyası

Hollandalı emlak şirketi Tulip’in, İstanbul’da kamu tarafından haksız yere zarara uğratıldığı gerekçesiyle Dünya Bankası’nda Türkiye aleyhine açtığı yaklaşık 300 milyon Euro’luk tazminat davasında, mahkeme Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ı tanık olarak ifadeye çağırdı. Bayraktar, Paris’te uluslararası tahkim kurulunun karşısına çıkıyor.

Avustralyalı Gavan Griffith başkanlığında, ABD’li Michael Evan Jaffe ve Alman Rolf Knieper’den oluşan üç kişilik tahkim heyetinin gördüğü dava, 28 Ekim 2011’de Tulip’in başvurusuyla açıldı. ARB/11/28 numaralı dosyada Tulip şirketi, 2006’da Emlak Konut ihalesinden kazandığı Bahçeşehir’deki Ispartakule-3 projesinin Mayıs 2010’da haksız yere iptal edilmesi sonucu zarara uğratıldığını iddia ederek Türkiye Cumhuriyeti’nden yaklaşık 300 milyon Euro tazminat talep etti.

TÜRKİYE’NİN SEKİZ TANIĞI

İlk duruşmaları yapılan, tarafların ellerindeki belgeleri mahkeme heyetine sunduğu dosyanın geriye bir tek şahitlerin dinlenmesi ve karar faslı kaldı. 23 Eylül Pazartesi günü başlayan Paris’teki duruşmaların bugünkü oturumunda bu nedenle Bayraktar’ın ifade vermesi, daha sonra Türkiye adına yedi kişinin daha dinlenmesine karar verildi. Türkiye’nin gönüllü tanıkları olacak bu isimlerin ise Emlak Konut GYO’dan Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Seydi Karaoğlu, Genel Müdürü Murat Kurum, Hukuk Müşaviri İbrahim Keskin, Proje Müdürü Hicran Çakmak, işadamı Ekim Akptekin ve Enver Bulut olduğu öğrenildi.

Olay neydi?

Hollanda’nın en büyük inşaat gruplarından Van Herk’in sahibi olduğu Tulip, 2006’da FMS, Mertkan ve İlci şirketleriyle ortak olarak kazandığı Bahçeşehir’deki Ispartakule 3. Bölge projesinde ihalenin hemen ardından kendini karmaşık olayların ortasında bulmuştu. Önce ortaklardan FMS’nin sahibi Mehmet Fatih Sağdıç ile Murat Mertoğlu arasında bir anlaşmazlık doğmuş ve iki taraf İstanbul’da bir benzincide silahlı çatışmaya girmişlerdi. Ardından imar izinlerinde yaşanan sorunlar da inşaatı yine geciktirmişti. Davada Tulip’in temsilcilerinden Meyer Benitah, “Biz ihaleyi aldık. Erdoğan Bayraktar bize 2007’nin başında Türk ortakları ayırmamızı söyledi” diyerek şimdi yaşananlardan Bayraktar’ı sorumlu tutuyor. Emlak Konut Hukuk Müşaviri İbrahim Keskin ise Tulip’in imar izni için yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve gerekli süre uzatmalarının yapıldığını ama buna rağmen iptal sırasında işin ilerleme seviyesinin yüzde 10 civarında olduğunu savunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle