GeriEkonomi Bayraktar: 15-20 gün içinde kalıcı konutların ihalesini yapacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayraktar: 15-20 gün içinde kalıcı konutların ihalesini yapacağız

Bayraktar: 15-20 gün içinde kalıcı konutların ihalesini yapacağız
refid:19073777 ilişkili resim dosyası

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, hasar tespiti için görevlendirilen 200 kişinin Van’da çalışmalara başladığını belirterek, “Geçici iskan çalışmalarından sonra kalıcı konutların ihalesini 15-20 gün içinde yapacağız” dedi.

7.2’lik depremin ardından Van’da incelemelerde bulunan Erdoğan Bayraktar, şunları söyledi: “Geçici iskan çalışmaları ve hasar tespit çalışmalarına devam ediyoruz. Ağır hasarlı binalar da tek tek belirleniyor. 19 köyde ağır hasar oluştuğunu belirledik. Kalıcı evler yapılana kadar insanların sıkıntı çekmemesi için elimizden geleni yapıyoruz. Depremden etkilenen insanları rahat ettireceğiz.”

Şu anda Van’da tedirginliğin olduğunu ancak ‘Van ortadan kalktı’, ‘Evler tamamen yıkıldı’ gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Bakan Bayraktar, “Elektrik ve su vermeye başladık. Tespitlerin ardından kalıcı konutları yapacağız. Çadırlar, Mevlana evleri ve prefabrik evlerle bunu atlatacağız. Kalıcı konutların ihalesini 15-20 gün içinde yapıp, insanları daimi konutlara alacağız.”

TOKİ’de hasar yok
Van’daki depremde TOKİ’nin yaptığı inşaatların ufak tefek çatlaklar dışında herhangi bir zarar görmediği belirtildi. TOKİ yetkilileri şunları söyledi: “TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, bölgede incelemelerde bulunuyor. TOKİ’nin Van’da yaptığı 5 bin 996 konut, 400 ve 150 yataklı hastane, ticaret merkezi ve okullar var. TOKİ yapılarında herhangi bir problem yaşanmadı. Deprem yaralarının sarılması yönünde TOKİ, çalışmalara başladı.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle