GeriEkonomi Bayrak koyduğu için ceza ödedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayrak koyduğu için ceza ödedi

Bayrak koyduğu için ceza ödedi
refid:14703054 ilişkili resim dosyası

Yaptıkları örnek proje ile Bozcaada'da bağcılığı yeniden canlandıran Corvus Şarapçılık Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Soley, şarap şişelerine kırmızı ay yıldız amblemini koydukları için Bayrak Kanunu'na muhalefetten 7 bin 500 TL ceza ödediklerini söyledi.

Corvus Şarapçılık Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Soley, Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANSİAD) tarafından düzenlenen toplantıda, Corvus markasının gelişim süreciyle ilgili “İnancın Büyüttüğü Marka: Corvus ve Benim Olan Yarın” başlıklı bir konuşma yaptı.

Mimar olduğunu ve 25 yıl önce Bozcaada'ya yerleştiğini belirten Soley, Bozcaada'nın dünyadaki gelişmelere paralel değişime uğradığını ve 2 bin yıldan beri adaya can veren bağların da yitirilmek üzere olduğunu söyledi. Kaybolan bağcılığın yeniden canlandırılması için Bozcaada halkına bu kültürlerini anlattıklarını kaydeden Soley, ancak o zamanlar kendisine karşı çıkıldığını ifade etti. Adadaki bağcılığı yeniden canlandırmak için örnek bir çalışma göstermek istediklerini anlatan Soley, 20 dönüm bağ ile Tekel'in özelleştirilmesiyle Bozcaada'daki harap olan Tekel Şarap işletmesini satın aldıklarını anlattı. Tekel'in ihalesini kazandıklarında ortaklardan birinin bu işten ayrıldığını kaydeden Soley, şöyle devam etti:

“Çok zor bir süreçten geçtik. Hakkında hiçbir şey bilmediğim şarap üretimine girdik. O zamana kadar alkolle, şarapla hiç işim olmadı. 2002'de örnek proje yaparak şarap üretimine başladık. Bağlarımız İngilizler tarafından dünyada görülmesi gereken 10 bağ arasında yer aldı. Hiç bilmediğim halde şarap tanklarını tasarladım. 20 dönümden 200 dönüm bağa ulaştık. Bozcaada'ya yeni bir kimlik ve Türkiye'ye de yeni bir marka kazandırdık. Bu işe giriştikten sonra 25 yıl mimarlıkta boşa yaşamış olduğumu gördüm. Ülkemize katma değer yarattık. Bundan onurluyuz, gururluyuz.”

CEZA ÖDEDİ

500 bin şişelik şaraphane kapasiteleri olduğunu anlatan Soley, marka yaratma sürecinde yaşadıkları “trajikomik” olaylardan da söz etti. O dönemlerde şarapta yüzde 60 civarlarına ulaşan ÖTV ve KDV nedeniyle satamadıkları şarapların vergisinin bile istendiğinden yakınan Soley, şöyle devam etti:

“Şarap şişelerimize kırmızı ay yıldız amblemini koyduğumuz için Bayrak Kanunu'na muhalefetten 7 bin 500 TL ceza ödedik. Mahkemeyi kazandık. İlk 5 yıl SSK prim borçlarını bile ödeyemiyorduk. Sadece maaşları ödedik. Çok sıkıntılı dönemler geçirdik. Tahsil edilemeyen paranın vergisini ödedik. Şirket büyüdükçe vergi borcu artıyordu. Büyüdükçe acı çekiyorduk. Şimdi her şey geride kaldı. Japonya'dan ABD'ye dünyanın dört bir yanına şarap ihraç ediyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle