GeriEkonomi Baykal'a danışman olmak iteyenler var!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baykal'a danışman olmak iteyenler var!

Piyasalarda siyasetin gölgesi sürüyor. Önceki gün Baykal'ın sonbaharda seçim resti üzerine inişe geçen borsa, dün bu siyasi karmaşadan biraz sıyrılır gibi oldu. Borsa biraz yükseldi.

Fakat bu toparlanmaya karşın borsaya ciddi bir para girişinden söz etmek zor. Herkes siyasilerin ne yapmak istediğini ve önümüzdeki kısa dönemde siyasette neler olabileceğini anlamaya çalışıyor. Borsacılar, siyasiler arasında son günlerde en fazla söz sarfeden CHP lideri Baykal'ı yakın takibe almışlar.

Bizi telefonla arayan bir borsacı, gülerek, son günlerdeki açıklamaları nedeniyle CHP Lideri Baykal'a müşaviri olmak istediğini belirtiyordu.

Neden diye sorduğumuzda ise şu cevabı aldık: ‘‘Aslında önceki gün ile dünkü gelişmelere bakıldığında borsa açısından çok büyük bir değişiklik söz konusu değil. Tek değişiklik CHP lideri Baykal'ın, bugün (dün) yeni bir açıklama yapmamasıydı. Eğer Baykal'ın yanında olursam, ne yapacağını önceden öğrenip portföyümü ona göre yönlendirebilirim.’’

Baykal'a böyle tepki veren yatırımcılar, Başbakan Mesut Yılmaz'ın seçim konusundaki yaklaşımını ortaya koyması halinde bu tartışmaların da bitebileceğini öne sürüyorlar.

Aslında Başbakan Yardımcısı Ecevit de, dün Baykal'a gönderdiği mesajda yer alan, ‘‘Önce reformları yapalım, sonra seçimi düşünürüz. Bugün seçim kararı alınırsa, hiç bir şey yapamayız’’ sözleriyle CHP'den destek istiyordu.

Finans çevrelerinde de, alevlenen seçim tartışmaları yüzünden büyük bir ikilem yaşanıyor. Vergi yasa tasarısı ile yatıp kalkan finansçılar, aslında seçim istemiyor. Ayrıca seçim tarihi belli olursa, hükümet vergi yasasını da çıkaramaz. Keza çıkarılacak olan vergi kanunu bu yıl bütçe gelirlerine yansımayacak. Dolayısıyla bu yılın bütçesini ilgilendirmeyecek bir vergilemeyi, önümüzdeki yıl iktidar olup olmayacağı bilinmeyen bir hükümetin yasalaştırmasını beklemiyorlar. Bu yüzden seçim tarihi açıklanmadan, yasalarının çıkarılmasının ülke yararına olacağı kesin.Yorumları Göster
Yorumları Gizle