GeriEkonomi Baykal: Türkiye’nin kur rejimiyle yüzleşmesi lazım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baykal: Türkiye’nin kur rejimiyle yüzleşmesi lazım

Baykal: Türkiye’nin kur rejimiyle yüzleşmesi lazım
refid:3796053 ilişkili resim dosyası

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk ekonomisinin artık yeni sorunları bulunduğunu, bu sorunları çözmek için, kriz koşullarına göre hazırlanmış IMF programlarının değiştirilerek yeni programlar hazırlanması gerektiğini söyledi. Baykal, "en ciddi sorun" olarak nitelediği kur rejimi için "Türkiye bu sorunla yüzleşmek zorundadır" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) ziyaret eden Baykal, yönetim kurulu toplantısına katılarak TOBB’un hazırladığı "Ekonomik Sorunlar ve Çözüm Önerileri" başlıkılı sunumu dinledi. Toplantının basına açık bölümünde yaklaşık 40 dakika süren bir konuşma yapan Baykal, TOBB’un Türkiye’nin ekonomik ve sosyal yaşamında giderek daha saygın hale gelen çalışmalar yaptığını söyleyerek, bu çalışmaları övdü. Baykal’ın değerlendirmeleri şöyle:

KUR POLİTİKASI: Reel sektörün sıkıntısı var. Yanlış kur politikasının götürüldüğü kanısındayız. Dış ticaret politikası çok ciddi olumsuzluklar üretiyor. Bundan rahatsısız. Türkiye’de 45 milyar dolarlık müthiş bir dış ticaret açığı var. Bu, taşınabilir bir tablo değil. Dünyadaki kalkınmış hiçbir ülke, sattığından çok alarak kalkınmış değildir. Kritik nokta kur politikası. Türkiye bununla yüzleşmek zorunda. Şimdiki kur politikasının, izlenen istikrar programının hayati parçası olduğunu, programın önem taşıdığının farkındayım.

Mısır daha çok kazandırıyor

Türkiye’ye giren hálá sıcak paradır, portföy yatırımıdır. Tesis kurmaya istihdam yaratmaya yönelik yatırım değildir. Vurkaç, ne zaman çıkacağı belli olmayan faiz peşinde koşan, ortalığı dalgalndıran sıcak para tablosu var. O istikrarı o sağlıyor. Arkasında likidite bolluğu yatıyor. Türkiye’nin özel durumundan kaynaklanan durum yok. Mısır borsası daha çok getiri sağlıyor. Brezilya da öyle.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle