Bayındırbank

Hürriyet Haber
10.07.2001 - 12:08 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen Bayındırbank, 1968 yılında Çaybank adıyla kuruldu.

Bankanın adı, Bayındır Grubu tarafından satın alındıktan sonra Bayındırbank olarak değiştirildi. Bu yatırım, Bayındır Grubu'nun bankacılık alanındaki 2'inci girişimi oldu. Grup daha önce 1993'de Romanya'da Banca Turco Romana'yı kurdu.

Mayıs 1998'da Bayındır Holding tarafından 5 trilyon liraya çıkartılan Bayındırbank'ın ödenmiş sermayesi Eylül 1998'de 13.6 trilyon seviyesine yükseltildi.

Yatırım bankacılığı ürünleri ile desteklenen kurumsal bankacılık konusunda yoğunlaşarak Türk bankacılığına yeni bir kavram sunmayı hedefleyen banka, kurumsal müşterilere büyük önem verdi.

Bankanın iştiraklari Bayındır Menkul Değerler, Bayındır Sigorta, Baysis, Bayındır Finansal Kiralama (Bayındır Leasing) ve Bayındır Hayat Sigorta'dan oluşuyor.

Romanya'daki Banca Turco Romana'nın finansal sıkıntı çekmesi üzerine Bayındır Grubu Tatilya'nın aralarında bulunduğu bazı iştiraklerini satarak, kaynak yaratmaya çalıştı.

Bayındır Grubu, yurtdışı müteahhitlik hizmetleri çerçevesinde Pakistan'da da otoyol projesi üstlenmiş, ancak bu konuda da bazı sorunlarla karşılaşmıştı.

40. SIRADA

Türkiye Bankalar Birliği'nin yılın ilk 3 ayına ilişkin verilerine göre, toplam aktifleri 315 trilyon 418 milyar lira olan Bayındırbank, aktif büyüklükte 40. sırada bulunuyor.

Bayındırbank'ın kredileri 66 trilyon 295 milyar, mevduatı 234 trilyon 61 milyar ve özkaynakları 36 trilyon 539 milyar lira düzeyinde oluştu. Ödenmiş sermayesi 30 trilyon lira olan bankanın ilk 3 aylık net karı 5 trilyon 369 milyar lira oldu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı