GeriEkonomi Bayiler de Tekel'e talip
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayiler de Tekel'e talip

Bayiler de Tekel'e talip
refid:7410828 ilişkili resim dosyası

Tekel Sigara İşletmelerinin özelleştirilmesi ihalesine girmek için Tekel Toptan Satıcıları Derneği (TTSD) tarafından 2004'de kurulan Sigara Üretim Pazarlama AŞ'nin (SÜPAŞ), Tekel'e yeniden talip olduğu ve açılacak ihaleye teklif vermeye hazırlandığı bildirildi.

TTSD Başkanı Yılmaz Gülahmetoğlu,  Tekel'e 2005'deki ihale sürecinde SÜPAŞ olarak talip olduklarını ve 2 milyar dolarlık teklif verdiklerini anımsattı.

SÜPAŞ'ın bünyesinde 900 ana bayi bulunduran ve Türkiye genelinde 285 bin noktaya dağıtım yapan büyük bir şirket olduğunu ifade eden Gülahmetoğlu, Tekel'in özelleştirilmesinin gündeme gelmesiyle ihaleye yeniden teklif vermek için hazırlıklara başladıklarını bildirdi.

Gülahmetoğlu, geniş tabanlı oluşumla Tekel'e talip olacaklarını kaydederek, şunları söyledi:
“İhale sürecinde tütün üreticileri, tütün eksperleri ve Tekel çalışanlarını yanımıza almak istiyoruz. Sağlayacağımız bu birliktelikle ihaleye girme yolşunda çalışmamız var. Tekel'de yetişmiş uzman elemanlar bulunuyor. Kalifiye nitelikteki bu elemanları yok sayamayız. Bu oluşumumuz Tekel çalışanlarını ve Türkiye genelindeki tütün üreticisi aileleri kesinlikle mağdur etmeyecek. Sosyal dengeleri kurarak Tekel'i almak istiyoruz. Tütün üreticisi 300 bin aile refah içinde bir gelecek istiyorsa bize destek vermeli.”

Gülahmetoğlu, 2005'de yüzde 45'lerde olan Tekel'in pazar payı ile ilgili son günlerde çelişkili ifadelerin olduğunu, Tekel'in 2006 yılı sonu itibariyle yüzde 38-39 olan pazar payının temmuz ayı itibariyle yüzde 27.5'e düştüğünü kaydetti.

İhale şartlarının açıklanmasını beklediklerini anlatan Gülahmetoğlu, “Tekel'in yerli sermayede kalmasını istediğimiz için ihaleye öz sermaye ile girmek istiyoruz. Ancak, yerli veya yabancı bir ortakla da işbirliği yapabiliriz” diye konuştu.
Gülahmetoğlu, yabancı firmaların Tekel ihalesinde ciddi davrandıklarını sanmadığını da sözlerine ekledi.

SÜPAŞ

SÜPAŞ, Tekel sigara bölümü özelleştirilmesi ihalesine katılmak üzere 2004 yılının Eylül ayında 900 üyesi bulunan Tekel Toptan Satıcıları Derneği'nin 21 üyesi tarafından 1 milyon YTL sermaye ile kuruldu. 81 il, 815 ilçe ve beldede araçla dağıtım ağı bulunan SÜPAŞ ortakları, 10 bin personeli istihdam ediyor. SÜPAŞ ortakları, Türkiye genelinde 285 bin perakende satış noktasına Tekel ürünlerinin dağıtımını yapıyor.

TEKEL'İN PAZAR PAYI

Tekel Genel Müdürlüğü'ne ait 3 anonim şirket ve bunlara bağlı 6 fabrika, 56 yaprak ve 2 tuz işletmesi müdürlüğü, 39 baş müdürlük ve 15 bin personel bulunuyor.

12 bin 869'u gıda, 195'i maden iş kolunda olmak üzere toplam 13 bin 64 işçi istihdam ediliyor. Bunlardan 12 bin 12'si daimi işçi kadrosunda yer alıyor.

2006 yılında 199 milyon YTL faaliyet karı elde eden Tekel'in pazar payı da yüzde 38-39 civarında bulunuyor.
Tekel'in sigara bölümünün özelleştirme çalışmaları 2003 yılında başlatılmıştı. Aynı yıl gerçekleştirilen ihalede, en yüksek teklifi 1 milyar 150 milyon dolar ile JTI verirken, Özelleştirme Yüksek Kurulu, teklifin beklentileri karşılamadığı gerekçesiyle ihaleyi iptal edilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle