GeriEkonomi Baygan: Para artık kürekle değil, kaşıkla kazanılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baygan: Para artık kürekle değil, kaşıkla kazanılıyor

85 ülkeye ihracat yapan dayanıklı tüketim malları üreticisi TEBA, ABD'deki orta gelir grubunu kendine hedef seçti. TEBA'nın patronu Teoman Baygan, ABD'deki orta gelir grubuna internetten satış yapacaklarını bildirdi. Baygan, ‘‘Krizler kürekle para kazanmayı bitirdi’’ dedi.

Dayanıklı tüketim malları ve ısıtma-soğutma-klima sektöründe faaliyet gösteren İzmirli TEBA gözünü ‘‘orta direk Amerikalı'ya’’ dikti. Krizi ihracat yoluyla aşmaya çalışan TEBA, bu yıl Amerika'daki pazar payını artırmak için çalışmalara başladı. Türkiye'de internet ile dayanıklı tüketim malları satan TEBA, ABD pazarında da internet aracılığıyla da satış yapacak.

TEBA'nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Baygan bu yıl ABD'ye ihracatlarının 6-7 milyon dolar seviyesine ulaşacağını belirterek, ‘‘Ben ihracat kelimesini sevmiyorum. Türkiye dahil dünyanın her yerine satış yapıyoruz. ABD'de orta direk tüketicisi bizim için iyi bir pazar. Türkiye'de ortalama beyaz eşya ürünlerinin pazarı 600-700 bin adet. ABD'de ise orta gelir grubu yaklaşık 500 bin adetlik bir pazar oluşturuyor. Bu gelir gurubuna satış yapabilirsek, Türkiye pazarının tamamı kadar bir pazar elde etmiş olacağız. Bunun için hazırlıklarımız var. Türk pazarında TEBA, Almanya pazarında ise Weltek ve Arron ile tanınıyoruz. Belki de ABD için yeni bir marka gündeme gelebilir.’’ diye konuştu.

Teoman Baygan, internet ile satış yaptıklarını hatırlatarak yakında hem dünya pazarı için hem de Türk pazarı için ortak web sitesini devreye sokarak ürünlerini ABD dahil bütün ülkelere internet aracılığı ile pazarlayacaklarını söyledi. Türkiye'deki ekonomik sıkıntıların kendilerini yeni atılımlar için zorladığını belirten Baygan şöyle konuştu:

1977 yılındaki döviz krizinde ne yapalım, edelim de kötü giden Türk ekonomisinde kendimizi kurtaralım dedik. Yurtdışına satışa başladık. O dönemde birçok firma iç pazarda kürekle para kazandı. Oysa şimdi kürekle değil, kaşıkla para kazanma dönemi. Tatlı kár dönemi geride kaldı.

Bugün de Türk ekonomisinin sorunları var. Biz ağırlıklı olarak Almanya, Fransa, İngiltere, İskandinav ülkelerine satış yapıyoruz. Fakat, Filipinler'de canlanma var, Güney Kore tekrar kıpırdayacak. Kısacası Uzakdoğu kendini toparlıyor. Bir yanda da Amerika var. Biz Avrupa pazarı ile Amerika'nın hacmine ulaşamayız. ABD çok büyük bir pazar.

85 ülkeye ihracat yapan TEBA, geçtiğimiz yıl toplam 115 milyon marklık ihracat gerçekleştirdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle