GeriEkonomi Bayar: Telekom'u liderler çözer
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayar: Telekom'u liderler çözer

ÖZELLEŞTİRME programının ‘‘Türk Telekom dışında’’ iyi gittiğini söyleyen Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, koalisyon ortağı parti liderlerine, ‘‘Telekom zirvesi’’ çağrısında bulundu.

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Türk Telekom'un özelleştirilmesinin çok önemli bir operasyon olduğunu vurgulayarak ‘‘Bu özelleştirmenin hızlandırılması umudunu taşıyorum’’ dedi. Cottarelli, hedeflere uygun yürüyen özelleştirme programı nedeniyle, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar'ı kutladığını söyledi. Bayar, ‘‘Özelleştirme programı gayet iyi gidiyor. Ancak tek kaygımız Telekom ihalesinin girdiği istikamettir’’ dedi. Bayar, koalisyon ortağı liderlerin bir zirvede biraraya gelerek, uzlaşmayla yeni bir strateji belirlenebileceğini kaydetti.

Cottarelli'nin ziyaretinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bayar, özelleştirme açısından gelinen noktada bir durum tespiti yaptıklarını söyledi. Türk Telekom'da yüzde 20 hisse ve mevcut yönetim hakları ile satışa talep olmadığının artık görüldüğünü söyleyen Bayar, ‘‘7.6 milyar dolarlık özelleştirme hedefinin önemli unsurlarından biri olan Türk Telekom'un satışının tehlikeye girmesi konusunda IMF'nin de endişeleri var. IMF mesafe alınmasını istiyor’’ dedi.

Telekom sektörünün sıçrama yapabilmesi için yeni stratejiler belirlemek gerektiğine dikkat çeken Bayar, ‘‘Türk Telekom'da satılacak hisse tutarının yüzde 34'e yükseltilmesi, daha büyük oranda hisse satışı için kanun değişikliği ve yönetimin devri konuları ele alınabilir’’ dedi.

ÖNCE BLOK SATIŞ

Bayar, Telekom'da halka arz yöntemi konusunda ise şöyle dedi:

‘‘Önceliğin blok satış yoluyla çekirdek partnere satılması, ardından halka arzın yapılmasının daha doğru olacağını kanaatindeyiz. Türk Telekom'da yeni ortakla halka arzın, uluslararası piyasalar düşünüldüğünde daha etkili olacaktır. Halka arzın olmasını da muhakkak arzuluyoruz.’’

THY ihalesi kasımda

UĞUR Bayar, en çok iki ay içinde THY ihalesini açacaklarını kaydetti. Ataköy, Galeri kompleksinin kıyı şeridi sorunun çözüldüğünü ve ihale edileceğini açıklayan Bayar, böylece 3. çeyrekte tüm ihalelerin yapılmış olacağını söyledi. Dördüncü çeyrekte Erdemir, Tüpraş'ın ikinci halka arzı ve Petkim gibi büyük projelerin bulunduğunu anlatan Bayar, İsdemir ihalesinin iptal edildiğini hatırlatarak, İsdemir sorunun çözülmeden Erdemir'in ihale edilmesinin yanlış olacağını söyledi.

Bayar, Tüpraş'ın ikinci halkı arzı konusunda, 6 ay satmama periyodunun ekim sonunda dolacağını belirterek, o tarihten sonra piyasaların durumuna bakılarak karar verileceğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle