GeriEkonomi Batılı şirketler bastırıyor Vitol inat ediyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batılı şirketler bastırıyor Vitol inat ediyor

Batılı şirketler bastırıyor Vitol inat ediyor
refid:21559050 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden İsviçre merkezli Vitol, batılı devletlerin sözünü dinlemiyor. Firma AB ve ABD’nin baskılarına rağmen geçen ay İran’dan 2 milyon varil fuel oil satın aldı.

AB, 1 temmuz itibariyle kimyasal silah üretmekle suçladığı İran’dan petrol alımını durdurma kararı almıştı. AB üyesi olmayan İsviçre buna karşı çıkmış ve bu yaptırıma katılmayacağını açıklamıştı. Hükümetin bu kararı üzerine Vitol’ün Avrupa’da bulunan merkezlerden İran ham petrolünü almayı durdurduğu ancak Ordadoğu'dan İran fuel oili satın almaya devam ettiği bildirildi.

Vitol’ün İsviçre’deki rakipleri Glencore ve Trafigura ise İran’dan petrol alımını durdurduklarını açıkladı. 

Geçen sene 297 milyar dolarlık kazançla rekor kıran Vitol, bu kazancın yalnızca 24 milyar dolarlık kısmını fuel oil ticaretinden elde etti. Firmanın asıl kazancı 105 milyar dolar ile ham petrol ve 100 milyar dolar ile rafine ürünlerinin ticaretinden oluşmuştu.

AB’nin uygulamaya koyduğu yaptırım ile beraber İran’dan petrol satın alan en büyük 4 ülke konumunda olan Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore de Tahran’dan petrol alım miktarını düşürdü. Bu duruma ABD’nin söz konusu ülkelere ait firmalara karşı yaptırım uygulama ihtimali de önemli bir etken oldu.

Vitol, Eylül başında İran’dan satın aldığı fuel oili bir İran tanker şirketi vasıtasıyla Malezya üzerinden transfer etti. Firma’nın İran’dan satın aldığı fuel oili Çinli firmalara satmaya planladığı belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle