GeriEkonomi Dev şirkete milyar dolarlık teklif
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dev şirkete milyar dolarlık teklif

Dev şirkete milyar dolarlık teklif

Toys 'R' Us Asya'nın yüzde 85'i için 1 milyar doların üzerinde teklifler aldı

15 Mart'ta ABD'deki tüm mağazaları için tasfiye kararı alan  Toys “R” Us'ın Asya operasyonlarına talip çıkıyor.

Şirketin avukatı Joshua Sussberg Toys “R” Us Asya'nın yüzde 85'i için 1 milyar doların üzerine birden çok teklif geldiğini açıkladı.

Dev şirkete milyar dolarlık teklif

Avrupa operasyonlarının satışı hakkındaki görüşmelerde de ilerleme sağlandığı belirtildi.

2013'ten bu yana kâr açıklamayan Toys "R" Us ABD'deki 800 mağazasının tamamı için tasfiye ediyor. Sırada Avustralya, Fransa, Polonya, Portekiz ve İspanya'daki Toys “R” Us mağazaları var. İflas sürecindeki şirketin elinde Kanada, iç Avrupa ve Japonya'daki mağazalar kalacak ve bunlar için alıcı aranacak.

BATIŞ SONRASI KURUCUSUNU KAYBETMİŞTİ

Toys “R” Us'ın kurucusu Charles Lazarus, geçtiğimiz günlerde 94 yaşında yaşamını yitirdi. 1966 yılına gelindiğinde Washington eyaletindeki dört mağazasının yıllık geliri 12 milyon dolara ulaşan Toys “R” Us, o dönemin birçok oyuncak zincirine sahip Interstate Department Stores'a 7,5 milyon dolara satıldı. Sonraki sekiz yılda 43 yeni mağaza faaliyete başladı. Interstate'in 1974'te iflas etmesinden sonra ise Toys “R” Us, 1978'de halka açıldı ve Lazarus, CEO'luğa getirildi.

Dev şirkete milyar dolarlık teklif

1987'de 60 milyon dolardan fazla geliri olan Charles Lazarus, Forbes'un en çok kazanan CEO'lar listesinde birinci sırayı aldı. O dönem Forbes'a bir röportaj veren tecrübeli iş adamı motivasyonunu, "Hayatınızda başarı istiyorsanız bunu istemelisiniz. Ben bunu istedim. Fakirdim ve zengin olmak istiyordum" diyerek açıklamıştı.

ŞUBAT AYINDA KAYYUM ATANMIŞTI

Toys R Us İngiltere’den yapılan açıklamada uzun süredir devam eden mali sıkıntılar nedeniyle şirketin yönetimine kayyum atamasının yapıldığı belirtilmişti.

6 BİN ÇALIŞAN İŞİNİ KAYBEDEBİLİR

The Guardian'ın haberine göre Toys R Us'ın İngiltere kolu ve elektronik mağazaları zinciri Maplin'in de mali krizde olduğu belirtilirken, 6 bine yakın çalışanın işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Ayrıca şirketin 15 milyon poundluk vergi borcu yapılandırmada.

Dev şirkete milyar dolarlık teklif

2017 EYLÜL AYINDA İFLAS BAŞVURUSUNDA BULUNMUŞTU

Toys "R" Us yakın zamanda iflas açıklamasının ardından 200'den fazla mağazasını kapatma kararı aldı.

Amerika merkezli dünyaca ünlü oyuncak devi Toys "R" Us, geçen eylül ayında iflas başvurusunda bulunmasının ardından tüm mağazalarını açık tutmuş hatta personel alımında dahi bulunmuştu. New York Times'ın haberine göre, ancak işler iyi gitmedi, yılbaşı için de rakamlar beklentiyi karşılamayınca, 200 mağazanın kapatılması kararı alındı.

5 BİN 500 ÇALIŞANI BULUNUYOR

İngiltere'de Maplin'in 200 mağazası ve 2.500 personeli bulunurken, Toys "R" Us 106 mağazasında yaklaşık 3 bin çalışanı istihdam ediyor.

Dev şirkete milyar dolarlık teklif

5 MİLYAR DOLAR BORÇLARI VAR

Toys "R" Us yaklaşık 5 milyar dolar civarında bir borç sarmalıyla uğraşırken dikkat çeken bir diğer unsur da iflas sürecindeki bankacı, avukat ve danışman ordusunda ödenen devasa rakamlar.

Şirketin 5 milyar dolar olan bu borçlarının 400 milyon dolarının 2018'de, 1.7 milyar dolarının da 2019 yılında ödenmesi gerekiyordu.

TÜRKİYE'DE DE MAĞAZALARI VARDI

Toys "R" Us bir dönem Türkiye'de de faaliyet göstermişti. 1996 yılında Türkiye pazarına giren ve 30'un üzerinde mağazaya ulaşan marka 2008 yılında ise kepenklerini kapatmıştı.

Dev şirkete milyar dolarlık teklif

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle